Когато водиш борба с противник като Пеевски, който е много груб, много неподбиращ средства, който може да стигне до крайност и няма заден ход, ти трябва да имаш смели и силни бойци. Ако същите лавандулки ще се борят с Пеевски с една декларация за санитарен кордон, тя няма да свърши на никого работа. Бойко Борисов трябва да бъде натиснат. Това коментира в ефира на Дарик председателят на “Движение 21” Татяна Дончева.
Според нея идеята за санитарния кордон "издиша", след като още от миналия и по-миналия парламент е ясно какво предстои.
“Кел файда от тая декларация, когато беше ясно още в миналата легислатура (бел.ред. парламент) какво предстои. Ами като знаеш какво предстои и си Христо Иванов и си “Продължаваме промяната-Демократична България”, защо започваш с Конституцията?!”, попита риторично Дончева, визирайки промените в основния закон, заради които десните формации направиха т.нар. “историческия компромис” да работят с Пеевски по време на кабинета Денков-Габриел.
Дончева изрази недоумение защо Иванов и колегите му тогава са се захванали с въпросните промени в Конституцията, след като цялата правна гилдия ги е предупреждавала да не правят това.
“Не всичко е пропаганда, трябва да можеш да претеглиш какъв ефект практически ще се получи и как и къде той ще се намести във времето и пространството, в живия живот”, коментира Дончева и продължи с критиките:
Пеевски е намерил село без кучета, слаби противници, неподготвени, неможещи да предвидят ходове, той е доста груб играч и за доста хора това е стресиращо, плашат се, свиват си ушите и се сгъват, заяви социалистката.
По думите ѝ вече има доста голяма критична маса хора, които виждат опасността за българския политически живот от Делян Пеевски, но всеки чака “някой друг да свърши работата”.
Дончева насочи вниманието към общите действия на Бойко Борисов и Делян Пеевски още от 2012 г. По думите ѝ те имат общи сделки, общи назначения - “има и квота на Пеевски в групата на Бойко Борисов”, коментира още тя.
Според Дончева лидерът на ГЕРБ може и да подпише декларацията за санитарния кордон, но това няма да попречи на хората на Пеевски да работят “в тила на врага”.
“Трябва да има стопери, решения срещу тях. Т.е. една група хора, които мислят върху тези неща, които могат да извадят неговите ключови играчи от МВР и ДАНС. Това означава пипане на високи нива. Да се помисли за алгоритъма, по който ще бъде избиран ВСС, нали е ясно, че да се съберат гласовете, ще трябва да се дадат и квоти на хора, които са враждебно настроени”, посочи Дончева.
Татяна Дончева потвърди и слуховете, че има индикации за предстояща съвместна работа на БСП с ГЕРБ, но заяви, че е положено старание това да бъде предотвратено.
“Ние не споделяме прекалено близки отношения с Пеевски и Борисов. Ние отчитаме, че част от ръководството е ангажирано с такива отношения, но това не се отнася за цялата партия. По принцип БСП не е клиентелистка партия”, категорична е Дончева.