Централната избирателна комисия работи по анализ на гласуването с машини, за да се изяснят т.нар. бели бюлетини и какво е довело до тези празни бюлетини. Това съобщи пред БНР Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда, председател на Обществения съвет на ЦИК.
"Хартията според техните анализи не е причина за т. нар. бели бюлетини".
Вотът през есента ще се проведе по правилата от юни 2024, уточни тя и определи като добро съвпадение датата 20 октомври, на която евентуално ще гласуваме за новия парламент, защото тогава ще се проведат и частични местни избори.
50-ото НС се оказа време разделно за партиите. "Величие" се разпадна, но партията има ангажимент да излъчи представители за секционните избирателни комисии, поясни Лазарова.
"ДПС се разцепи и сътвори сериал. БСП също започна с отлъчване на депутати".
Пред партиите има сериозни предизвикателства по отношение на консолидиране на електората им, отчита тя.
Между 800 и 900 секции в последните 3 години показват сериозни отклонения от резултатите в дадено населено място. Това са места, за които с основание можем да се съмняваме, че има оказван натиск върху вота, коментира Ива Лазарова в предаването "Преди всички" за рисковите секции.
На последните избори подобриха резултатите си само ИТН и ДПС, изтъкна тя.
"Движението разширява електоралната си подкрепа и в нетрадиционни райони за ДПС – Видин, Монтана, Враца, райони в Северозападна България. В тези райони не живеят предимно български турци".
Икономическото състояние на региона може да е сред причините за нарасналата подкрепа, допуска Ива Лазарова.
По думите ѝ, в какъв формат ще се яви разцепилото се ДПС и към кое от разклоненията ще отидат повече гласове, предстои да разберем.
При БСП има драматичен спад в гласовете от 2017 г. насам, отбеляза тя и допълни, че същевременно и в момента текат доста силни процеси на разединение в партията.
Интересът към изборите продължава да намалява, обобщи Лазарова.