ГЕРБ ще разговаря с ПП за антикорупционната декларация, кабинет - няма да подкрепят

Булфото, архив
share

ГЕРБ приема поканата на ПП-ДБ за разговори по антикорупционната декларация, която вчера бе предложена на среща в Президенството. Правителство с втория или третия мандат, обаче - няма да подкрепят, категорична беше депутатът от ГЕРБ-СДС Деница Сачева. 

Тя обяви, че срещата ще е утре в парламента. В нея ще участват Надежда Йорданова, Людмила Илиева, Божидар Божанов от страна на ПП-ДБ и Рая Назарян, Росен Желязков и Деница Сачева от ГЕРБ-СДС.

“През изминалите две седмици получихме поредица от разнопосочни послания от ПГ на ПП-ДБ. Ние зададохме тона за диалог и желание да провеждаме разговори, в които да търсим пресечни точки за съвместни политики. На нашата покана дори не получихме и писмен отказ. Той дойде през медиите. Впоследствие беше заявено, че ще са категорична опозиция, минахме през представени идеи за технически кабинети и очевидно сега виждаме някаква наченка на зряло поведение, което изисква истински разговор по приоритети и политики”, оцени положителното в ситуацията тя. 

ПП-ДБ дойдоха при президента, Денков предложи нещо нестандартно

Сачева направи забележка на колегите си от ПП-ДБ за държанието им. Обясни им, че самочувствието им е прекалено, припомни, че парламентарната им група се състои от 39 души, което не им дава право убедено да правят опит да диктуват дневния ред на целокупното българско общество. 

“Защо се считат за безапелационен победител и нравоучават всички останали партии, когато дори изгубиха 300 000 гласа на последните избори?”, попита народният представител. 

“Трябва да провеждаме разговори! Трябва да водим диалог, и то активен! Темите, които са описани като приоритети в декларацията, остават и наши. Такива, по които сме убедени, че трябва да се работи и да намерим общо решение”, подчерта Сачева. 

Средствата по ПВУ: Асен Василев пое отговорност да изчистят лобистките текстове от Закона за личния фалит

Ето кои са приоритетите, в които сферите на виждания на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ се пресичат:

- Справедливи съд и прокуратура (Закон за съдебната власт);

- Защита на добросъвестните хора, изпаднали във финансови затруднения; (Закон за личния фалит);

- Да могат да се подават сигнали срещу корупция без страх от репресии (Закон за защита на сигналоподателите);

- Правилата за избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията (КПК);

- Поправките срещу незаконното подслушване и следене;

- Избор на нов Омбудсман;

- Да се направят първи стъпки в реформа на службите, чрез въвеждане на полиграф.

Исканата от ПП-ДБ отсрочка от три месеца до приемане на законите, Сачева коментира така: "Няма смисъл да губим времето на хората. По-честният вариант е да отидем отново на избори".

Теменужка Петкова коментира, че ПП-ДБ категорично не могат да обявяват себе си за единствената проевропейска партия в българския парламент. Тя добави, че за да бъдат ползотворни разговорите, ПП-ДБ "трябва да спрат да се провъзгласяват за единствените проевропейски и антикорупционно настроени".

Водещи новини

Още новини