Тачев: ГЕРБ развали правителството, ПП ще трябва да обяснява

Булфото (архив)
share

Гражданската активност се изразява на етапи и цикли през годините, натрупва се и в един момент избива. Това каза пред БНР Светлин Тачев от "Галъп", автор на книгата "Новият преход. Как протестите променят демокрацията".

Всичко по темата:
Скандалите в политиката, краят на 49-то НС и служебният кабинет 907

Гражданската активност се повишава, когато има нови политически субекти, посочи той.

Първан Симеонов: Започва рекламната пауза, в която ще имаме едно наум

Изхабяването както на политическите формации, така и на гражданската енергия през 2023 г. са отбелязали своя предел, когато се е стигнало до колаборация на съперничещи си политически сили, смята Тачев.

"С управлението на сглобката първо беше легитимиран Бойко Борисов, който на практика беше изолиран. С управлението на сглобката, малко или много, и ГЕРБ, и ДПС бяха реанимирани. ПП-ДБ поставиха сами себе си в ситуация на зависимост от тях."

Промените в Конституцията не бяха огледани достатъчно, сега влизаме в ситуация да правим кръпки на кръпките, коментира социологът в предаването "Преди всички".

"Оказа се, че тези промени са конюнктурни и едно недоносче."

Запитан добре ли е изборите да са 2 в 1 – парламентарни и европейски, Тачев изтъкна, че ако не са 2 в 1, избирателната активност би била доста по-ниска. Ако изборите са 2 в 1, ще се вдигне активността и за евровота и това е доста по-добър вариант предвид гражданската умора, добави той.

Основните преговарящи за бъдещ кабинет най-вероятно ще бъдат ГЕРБ и ПП-ДБ, направи прогноза Тачев. ГЕРБ-СДС развалиха правителството, а ПП, които ще са в по-лоша позиция, ще трябва да обясняват на избирателите си, изтъкна той.

В хипотезите за разделяне на ПП и ДБ той вижда "опит на ГЕРБ да вбият клин между двете формации, за да ги отслабят". По думите му, в предизборния период доскорошните партньори в управлението ще се атакуват, но не до степен, която би затруднила преговорите след това. ДПС вече много трудно може да бъде елиминирана в следващо мнозинство, изрази мнение социологът.

Ситуацията, в която се намираме, е "криза без криза", обобщи той.

Всичко по темата:
Скандалите в политиката, краят на 49-то НС и служебният кабинет 907

Водещи новини

Още новини