Томислав Дончев: Ако една връзка стане невъзможна, кой е виновен - който я прекратява или който я е направил невъзможна?

Кадър: БНТ
share

Надявам се да няма нито хаос, нито криза. Би породило недоверието на изборния процес, ако ярка фигура като Росен Желязков стане служебен премиер. Това би поставило съмнение към изборния процес и би накарало по-малко хора да ходят да гласуват. Това заяви зам.-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев в предаването „Още от деня“ по БНТ.

Всичко по темата:
Скандалите в политиката, краят на 49-то НС и служебният кабинет 907

„Ако тук има урок за всички нас е, че Конституция не се променя за 2-3 месеца. Нека да видим как текстовете ще сработят. Не съм съгласен с картината на апокалипсис. Все пак списъка с възможности е дълъг”, подчерта той.

„През последните три години президентът натрупа много дълъг опит със служебни правителства. Да има служебно правителство, което да е максимално неполитическо, да не разгаря политическите страсти и да организира честни избори”, призова Дончев.

Консултациите за служебен премиер: управителят на БНБ не "прегърна" идеята за политическо взаимодействие с централната банка

На въпрос защо се стигна до разрива в коалицията, Томислав Дончев заяви: „Ако направите изящна конструкция върху нестабилна основа, тя няма как да остане права – конструкцията беше неустойчива. Ако една връзка стане невъзможна кой е виновен, който я прекратява, или този който я е направил невъзможна? Хайде да не позволяваме обществото да се хипнотизира, повтаряйки му – служби, регулатори и т.н”.

„Аз съм съгласен да започнем дискусия за службите, да подготвим по най-добрия начин проект за реформа – за това те да станат по-ефективни, по-отчетни, по-прозрачни. Само че този разговор не ми изглежда такъв. Той ми изглежда наши хора да станат началник и зам.-началник. Подмяната на един човек с друг не е реформа. Когато говорим за службите, аз не твърдя, че са на президента Радев, защото той ги е назначил. Те служат на републиката. Какво отстъпване на територии? Разговорът за службите бе какви хора да изпратим там, а това не е реформа”, изтъкна зам.-председателят на ГЕРБ.

„В каквато и да е конфигурация, картината  ще се промени след няколко месеца. Когато говорим за регулатори, проф. Екатерина Михайлова каза, че историческата логика е в тях да има представители на всички партии, за да има вътрешна опозиция и контрол и аз съм съгласен с нея. Каквито и спорове да са манифестирани публично, темата бе една - желанието за овладяване на всички държавни и обществени системи, което не е добро и не е здравословно за нито една партия”, каза той.

„Основната тема е, че едно правителство не съществува, за да му се радваме или някой да е министър, а да дава резултати. Критиките ми са, че резултатите са твърде малко на фона на приказките. Има свършени и добри неща – напредъкът по Шенген, например. Все пак половин е по-добре от нула. Като цяло това бе кризисен период. Изводи трябва да се изведат от всички и най-вече, че да изолираш първия никога не води до устойчиви резултати”, обобщи Томислав Дончев.

Всичко по темата:
Скандалите в политиката, краят на 49-то НС и служебният кабинет 907

Водещи новини

Още новини