Евродепутатът Цветелина Пенкова: Подготвяме законодателство за защита на малкия и среден бизнес от закъснели плащания

tsvetelinapenkova.eu
share

Екипът на NOVINI.BG се срещна с евродепутата Цветелина Пенкова от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент и БСП. С нея разговаряхме за еврозоната и за енергетиката. 

- Г-жо Пенкова, остават броени месеци до края на този парламент. Какво свършихте и какво не успяхте да свършите? 

- Две са основните теми, които аз бих отличила като успех в този мандат - признаване на ядрената енергетика за зелена и устойчива, и за стратегическа технология в ЕС. Това означава, че тя ще е основна в енергийния микс оттук нататък за следващите десетилетия. И на второ място - е първото европейско законодателство за стартъпи. Това са двата огромни успеха в този мандат. Разбира се, има още какво да се свърши. В момента довършваме законодателството за закъснелите плащания, което цели да предпази малките и средни предприятия, които не мога да получат навреме парите си от определени доставчици. Защото по времето на ковид се оказа, че голяма част от фалитите на малки и средни предприятия се дължат именно на това. 

Цветелина Пенкова: В Европа има солиден наличен капитал, който трябва да се инвестира в икономиките на страните от ЕС, включително и в България

- Казахте, че ядрената енергетика е безопасна. В България отново сме в дилема дали да строим, според вас,  правилно ли е решението на НС?

- По принцип решението, че трябва да има нови ядрени мощности у нас, е взето отдавна. В обществото ни има голямо одобрение, не много европейски държави могат да се похвалят с това. България и Финландия се отличават в тази посока. България е една от държавите, която се взима за пример, когато говорим за стандарти за безопасност в тази област. Българският ядрен регулатор е признат и много често се цитира от колеги от други държави, когато водим разговори с тях. Най-големият проблем е липсата на яснота и на решителност кой ще е доставчикът и защо е избран този конкретен доставчик на реакторите, например. Това остава на заден план, най-големият въпрос е защо ние имаме готова и лицензирана площадка, а се отказваме от нея, за да започнем един процес, който трае средно между 10-12 години, за да го започнем наново. Тук няма нито икономическа, нито социална обосновка. Бих искала българските управляващи да отговорят на въпроса защо поставят българското общество в ситуация да платят по-висока цена за по-скъпо оборудване и за изграждане на нещо, което вече има в нашата страна. Това ще се плати от българските граждани. 

Повече подробности за законопроекта за закъснелите плащания към малките и средни предприятия гледайте във видеото!

По материала работиха Галя Георгиева и Калина Атанасова 

Водещи новини

Още новини