ЕС е достатъчно обединен от това да продължи подкрепата за Украйна, каза пред БНР Ивайло Калфин – бивш вицепремиер и бивш външен министър.
"Европа е единна и то учудващо единна дълго време. Подпомага Украйна по всякакъв начин, включително финансово в продължение на доста време. Някой път тези решения не се вземат лесно. Винаги във фокуса на вниманието е унгарският премиер, който блокира, бих казал, и изнудва европейските лидери, възползва се от правото на вето и на практика търгува средства за Унгария, което не е добър подход – това надали носи някакви ползи за държавата му, международни", коментира той.
Според него усилията трябва да бъдат насочени към спиране на огъня и след това търсене на решения.
"Подготвя се почвата за постигане на някакво примирие. Не решаване на конфликта в Украйна, а спиране на военните действия. Най-вероятно това ще завърши със замразен конфликт. Преди това да се случи, не мисля, че ще е много скоро, ще има силно по-интензивни военни действия, защото всеки се опитва дали на дипломатическия, дали на военния фронт да спечели повече козове, които може да използва в следващите стъпки", прогнозира Ивайло Калфин в интервю за предаването "12+3".
По думите му Зеленски продължава да опитва да търси и политическа, и икономическа, и военна подкрепа, така че да има по-силни позиции, когато преговаря с Русия. Той отбеляза, че е нормално Украйна да се опира на международното право и да настоява за териториалната си цялост:
"След Втората световна война това е първият конфликт в Европа за територии, за земи, който започна Русия. Ако той остане без последствия, ненаказан, той няма да е последният".
Калфин не очаква драстично влошаване на международните условия на търговия и като цяло на международната икономика.
"Не мисля, че има някакви събития, които ни чакат тази година, които ще водят до тежки икономически процеси, по скоро бавно възстановяване".
За България той каза, че липсва ясна политическа отговорност. Икономически очаквам да продължим това, което правихме – бавен растеж нагоре, без да впечатляваме света с него, отбеляза Калфин. Според него в последното десетилетие България се развива по-бавно отколкото би могла и не използва потенциала си.