Никола Янков: Очаква се Китай да промени икономическата си политика през 2024 година

  • 24 януари 2024 14:26

  • 721
  • 1
Никола Янков: Очаква се Китай да промени икономическата си политика през 2024 година
© Bloomberg

Големите инвестиционни движения на китайските пазари се дължат основно на ритейл инвеститорите. Те доминират на пазара с около 80%. Очаква се китайската държава да промени икономическата си политика през 2024 година. Досега китайското икономическо чудо се дължеше най-вече на растеж чрез инвестиции в имотни проекти - строеж на нови градове и на инфраструктура. Всичко това предизвика вътрешен бум през последните години, но всичко това приключи. Китай има намерение да стане иновативен фактор. Това каза Никола Янков, управляващ партньор в "Експат Капитал", в интервю за "Блумбърг".

"Имотите и инфраструктурата приключиха като основен фактор за вътрешно развитие. Китай трябва да се насочи отново към растеж с цел експорт, като китайските компании в момента търсят начин да станат по-конкурентни на международните пазари и да започнат да растат не благодарение само на вътрешното потребление. Това вътрешно потребление в момента е достатъчно стабилно. Китай успя да създаде надеждно вътрешно потребление, благодарение на една нова средна класа. Говорим за няколко стотин милиона човека, привлечени в новите градове. Те са двигателят и основата на вътрешната китайска икономика", каза той.

ЕК затяга икономическата сигурност с едно наум за Китай

"Китай има намерение да стане иновативен фактор. Те имат един конкретен пример: "Ние можем много добре да умножим нещо от едно до един милион, но много трудно стигаме от нула до едно. Имаме проблем да създадем нов, иновативен продукт. Но веднъж създаден, той може лесно да бъде комерсиализиран в огромен мащаб за световния пазар". Те искат да привлекат чужди компании като партньори", обясни Никола Янков. 

Кристалина Георгиева: Глобалната икономика се очаква да получи известен тласък през 2024 г.

"Това, за тяхно съжаление, се случва точно в обратна посока, защото държави като САЩ имат точно обратната визия за тези отношения - да ограничават потенциала за иновация на Китай, да изтеглят оттам технологии и да ограничават възможността на китайски компании да продават високотехнологични продукти в чужбина, както и на западни компании да продават технологични продукти в Китай, допълни гостът, но подчерта, че "две трети от индустриалните роботи в света се инсталират в Китай". "Те разчитат на една икономика, която е базирана на нещо, което те наричат "продукти с висока технологична и принадена стойност". 

Близо 80% от инвеститорите в Китай са ритейл за разлика от инвестиционния пейзаж в САЩ, където този тип инвеститори са 15-тина процента, изтъкна Никола Янков.

"Тези дребни инвеститори са способни много бързо променят настроенията си. Бързо влизат и излизат от пазара и са причина за по-голямата волатилност на пазара. Това няма да се промени много бързо, защото Китай навлиза в негативен икономически цикъл на растеж. Имотният пазар е в колапс и се усеща, че хората имат негативно настроение. Единственото, което може да контрира това настроение, е изсипването на държавни пари през държавните банки и държавните асет мениджъри. Но това няма да се случи бързо.  Китай е в ниска точка за последните пет години. От една страна това изглежда като добра възможност за инвестиции, а от друга страна трябва да има по-голяма яснота за китайската държавна политика, защото там всичко зависи от държавата. Нужна е ясна перспектива за действията на китайското правителство през следващите 12 месеца", коментира Янков. 

Възможността да се инвестира успешно на китайския пазар гостът коментира като каза, че "трудно можете да се печелят пари от Китай, ако инвестирате просто така в широките индекси, които са достъпни за инвестиране от цял свят".

"Пари от Китай могат да се правят, ако вие инвестирате в активно управлявани китайски индекси, които се управляват от китайски асет мениджъри вътре в Китай. Някои от тях са доста добри и има голяма разлика в представянето на тези фондове, спрямо индексното представяне. Например, миналата година, която беше като цяло лоша, някои от тях направиха по 20-30%. Това се случва, защото в Китай съществуват асет мениджмънт компании, които се управляват от държавата, както и големите компании, но те правят добър сток-пикинг. Те успяват да хванат тези компании, които имат потенциал и да ползват информация, която никой друг не може да има. Човек трябва да е на място, да говори китайски, да се среща с хора от политиката и бизнеса, с китайски политици и мениджъри, за да разбере какво всъщност се случва". 

Китай е третият най-голям пазар за износ на български стоки извън ЕС

Китай не е прозрачна икономика, добави гостът. "Отвън вие няма как да разберете какво се случва с компаниите и дори с определени сектори на икономиката, освен ако не инвестирате чрез такива вътрешно управлявани инвестиционни фондове, но те не са свободно достъпни за външните инвеститори. Китай се опитва да професионализира в момента големите корпоративни гиганти, които са държавно контролирани. Ако те успеят да направят това или да позволят развитие на големи частни компании (защото частен е малкият бизнес, а големият е държавен). Всеки с мобилен телефон търгува на борсата". 

Последвайте канала на

Теодора Павлова
721 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.01.24 | 15:09

1
Хора, чували ли сте за аналог на виа.грата, който е 3 пъти по-ефективен и напълно безопасен на всяка възраст, а и лекува мъжки болести. Лично го тествах и сега го препоръчвам на всички, мега готино нещо е, прочетете сами какво може:----->> mub.me/bioex

Добави коментар

Водещи новини