Климатичната конференция на ООН, която се проведе в Дубай, успя да събере подписите под обща декларация на 196 държави. Всички те се съгласиха на „справедлива трансформация“ на въглищата, петрола и природния газ. Впечатление направи, че от декларацията отсъстваше думата преход, за сметка именно на израза „справедлива трансформация“. Какво означават решенията на практика коментира в предаването "Говори сега" министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.
"Това на практика означава отказ. От дълги години на конференцията се води спор дали да се запише отказ или намаляване на петрол, газ и въглища. Най-сетне се стигна до това съгласие. В това решение се признава, че светът трябва да върви към отказ, към излизане от фосилните горива. Това е голямо постижение, защото е глобален консенсус", каза Юлиян Попов.
На въпроса дали България ще плаща или ще ни плащат за тази трансформация министърът на околната среда и водите отговори така:
"България е, малко хора го знаят това, но е може би водещата страна в Европейския съюз в изграждането на соларни централи извън границите на собствената си държава. Ние ги изграждаме, финансираме и оперираме в много страни по света".
Според него страната ни много е закъсняла с планирането и реализацията на факта, че светът се консолидира около глобалното излизане от фосилните горива.
"Формално датата за излизане от въглищата за България е 2038 година, но мен ако ме питате лично, след 2030 година в България е абсолютно недопустимо да се изгарят въглища".
Според Юлиян Попов проблемът с отпадъците е сериозен и реален, но той е решим.
"Няма да има опасни отпадъци, защото това са елементи, които в самото производство не са опасни, няма защо да бъдат опасни и в тяхното рециклиране", категоричен е той.
Като основен акцент в трансформацията министърът на околната среда и водите посочва развитието на много добър пазар за отпадъци.
"Когато пазарът за отпадъци обхване всички отпадъци, тогава всички отпадъци ще изчезнат и няма да бъдат проблем", констатира той.
По темата за увеличаването на глобите за големите замърсители на околната среда Юлиян Попов смята,че това решение е трябвало да бъде взето отдавна.
"То е направено най-вече във връзка с инфлацията, защото тези глоби не са повишавани от 2011 година. Това е баналното финансово основание да бъдат вдигнати", коментира министърът на околната среда и водите.
"Аз лично ще се боря за вдигане, за по-нататъшно вдигане на глобите, но те трябва да бъдат добре разделени, за да могат да отговарят действително на щетите, които реално замърсителят нанася на околната среда".
Свършената работа по отношение на околната среда за шест месеца, Юлиян Попов определи като работа за няколко години, но "както има една песен невъзможното ще отнеме малко повече време".
Министърът на околната среда и водите каза, че не се притеснява от възможните рокади в парламента.