Депутатите приеха на второ четене бюджетите на социалното, здравното и образователното министерство

Булфото
share

На второ четене парламентът прие бюджетите на социалното, здравното и образователното министерство. 

За Министерството на труда и социалната политика са предвидени приходи, помощи и дарения от 47 000 000 лв. Разходите са 2 862 221 000 лв.

Министърът на финансите Асен Василев обясни на депутати от опозицията, които критикуваха парите за социални разходи, че най-голямото увеличение на бюджета на социалното министерство се е случило през последните две години.

Йордан Цонев от ДПС, председател на бюджетната комисия, поиска прекратяване на дебата и мнозинството гласува „за“. Преди това той упрекна свои колеги от опозицията, че злоупотребяват „тежко“ с правото на изказвания. Това предизвика реакция от Цончо Ганев от „Възраждане“. Позволявате си цинично поведение, обърна се той на свой ред към Цонев. Последва размяна и на други реплики.

Когато народни представители от „Възраждане“ се възмущават от езика, това се нарича ирония, отбеляза водещият заседанието Никола Минчев ( „Продължаваме промяната - Демократична България“).

В бюджета на Министерството на здравеопазването (МЗ) за догодина са предвидени приходи от 39 285 000 лв, разходи – 1 058 723 000 лв., като за персонал са заделени 514 628 600 лв.

Над 45% от българите искат бюджетът за 2024 да залага на финансова стабилност

МЗ предоставя възмездно на общински и здравни лечебни заведения – търговски дружества, както и на такива със смесено държавно и общинско участие, средства по Револвиращия инвестиционен фонд по проект „Реформа в здравния сектор - заем БУЛ 45 65“ за закупуване през 2024 г. на медицинска апаратура и други дълготрайни активи въз основа на сключени договори за възстановяване на предоставените суми на месечни вноски. Предоставените средства са до размера на възстановените и неизразходвани средства от минали години и текущо възстановените през 2024 г. постъпления по фонда, записа парламентът.

Не се прие предложението на БСП да се заделят З5 млн лв за финансиране на профилактични програми за репродуктивно здраве при жени и мъже между 20 и 39 години.

Председателят на здравната комисия Костадин Ангелов обясни, че сега в бюджета не трябва да бъдат включени тези пари, защото дори и да бъдат одобрени, няма да бъдат изразходвани по предназначение, защото още няма програми.

По предложение на МЗ има включени 15 млн лв. за скрининг на заболявания при деца и за репродуктивно здраве, сумата е по-малка от исканата от вас, но явно толкова е преценило в момента МЗ, разясни Асен Василев.

За Министерството на образованието и науката (МОН) за разчетени приходи, помощи и дарения за 9 300 000 лв., разходи – 1 133 225 200 лв.

Субсидията в бюджета на МОН за Тракийския научен институт в България е 100 000 лв, за Добруджанския научен институт – 100 000 лв, същата сума е записана и за Македонския научен институт. 

Трансферите от бюджета на МОН за БАН и висшите държавни училища са за общо 979 079 000 лв. В трансфера за СУ  “Св. Климент Охридски“ са включени средства в размер на 355 100 лв за осигуряване дейността на Научноизследователската и изпитваща лаборатория. В бюджета за вузовете средствата за персонал са 142 460 500 лв., отбелязва БТА.

Водещи новини

Още новини