Подкрепящото управлението "Зелено движение" сне доверието си от екоминистъра

Булфото
share

Подкрепящото управлението "Зелено движение" сваля доверието си от министъра на околната среда и водите Юлиян Попов, обявиха от движението в позиция до медиите.

"Зелено движение" е една от трите партии, съставляващи "Демократична България", която е в коалиция с "Продължаваме промяната". 

"Преди шест месеца "Зелено движение" подкрепи кабинета "Денков", като даде шанс на нашите политически партньори от коалиция "Продължаваме Промяната - Демократична България" за реализиране на ключовите реформи в България, базирани на заложените в програмата ни цели и ценности за борба с корупцията, приемането ни в Шенген и еврозоната и модернизация и декарбонизация на икономиката. Тогава посочихме, че няма да се поколебаем да критикуваме министри от кабинета, чиито действия не са достатъчно амбициозни, и че всеки министър ще носи лична отговорност за действията си", се казва в позицията, която е подписана от избрания наскоро съпредседател на движението Тома Белев.

"Българската околна среда, българските граждани и българската природа се нуждаят от министър, който да предприеме "бързи и ефективни позитивни промени на националните политики за околна среда и климат, каквито за съжаление липсват през последните шест месеца", заявяват от "Зелено движение".

"Зелено движение" има някакви тежки вътрешнопартийни търкания, които аз не мога да разбера и нямам интерес към тях. Аз не мога да се занимавам с тези проблеми, имам по-сериозна работа", заяви пред БНР министърът на околната среда и водите Юлиян Попов във връзка със снетото от него доверие.

Според него това не може да има никакви политически последствия. Министър Попов коментира и климатичната конференция в Дубай. Той отбеляза, че за първи път страната ни е имала павилион на това събитие. А това е второто най-голямо политическо събитие в световния календар по принцип, подчерта министърът: "Обикновено нашата делегация е по 2-3-ма души, този път бяха 280 души, като това беше предимно бизнес – бизнесът, който си дава сметка колко важен е този сектор. В нашия павилион имахме 22 събития – това бяха панели на високо равнище, международни, за индустрията, за иновациите, за новите технологии. Те се приеха изключително добре".

Министър Юлиян Попов: Ще има все повече горещи дни и по-големи наводнения, не сме подготвени

Там министър Попов е подписал две важни споразумения. Едното е за възстановяването на Украйна, а другото е за декарбонизация на правителствените дейности.

Преди 5 г. правителствата и научните среди бяха тези, които настояваха светът да се придвижва в една по-активна декарбонизационна посока, коментира Юлиян Попов, като добави: "Сега виждаме, че докато държавите се карат и не могат да се разберат, всъщност бизнесът движи много по-активно. Ние сме в дълг към бизнеса да дадем по-ясни посоки. На българска почва изглежда по същия начин".

Попов определи конференцията като много тежък преговорен процес, който има конкретни цели и огромни финансови решения.

Относно изкопаемите горива, екоминистърът подчерта, че темата е ясна за България: "В България този въпрос се решава през пазара на емисиите и то е ясно накъде отива. За 10 години поне е ясно какво точно ще стане и то става".

"Ние водим преговорите като общ блок на ЕС. Нашата позиция е, че ние искаме в крайния текст ясно да се заяви, че трябва да се приключи използването на фосилни горива, а не да се намали", декларира министърът на околната среда. И подчерта: "Независимо какъв точно е езикът, с който се формулира бъдещето на изкопаемите горива тази година, бизнесът работи с много ясна перспектива за тяхното затваряне".

Няма инвеститори, които инвестират в газ в ЕС, допълни още Юлиян Попов.

Водещи новини

Още новини