Депутатите поправят поредна грешка, допусната в закон преди два месеца

Булфото
share

Народните представители събраха нужния кворум за начало на пленарното заседание, а след това вкараха няколко допълнителни точки в дневния си ред.

Депутатите приеха предложението на БСП за включване в програмата за работа на НС Проект на решение за създаване на Временна комисия по повод Споразумението между "Булгаргаз" ЕАД и турската държавна енергийна компания "Боташ", подписано на 3 януари 2023 г. в София.

Освен проекторешението депутатите приеха да разгледат на първо четене предложеният от Делян Добрев и Йордан Цонев Законопроект за изменение и допълнение на Закона за запасите от нефт и нефтопродукти.

Народните представители ще проведат и първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, внесен ох Кирил Петков, Бойко Борисов, Христо Иванов и Делян Пеевски.

Народните представители решиха, че ще приемат предложението на “Възраждане” да изслушат министърът на енергетиката Румен Радев, както и председателят на КЕВР Иван Иванов относно липсата на ток на редица места след снеговалежа. 

"Първа точка за дневния ред трябва да е големият бюджет, а после ще си гласувате данъчните закони. Разберете, че повече така не можете да управлявате държавата, защото тези 6 млн. души няма да ви търпят да ги лъжете. Искате да приемете данъчните закони, преди да приемете бюджета, това е абсурд. Като не може да се разберете, недейте да управлявате. Хвърляте цяла държава и цял народ в затворническа криза".

Това каза от трибуната лидерът на БСП Корнелия Нинова.

След гласуване, в което бюджетът да мине като първа точка на гласуване, преди да се разгледат данъчните закони, депутатите отхвърлиха искането на БСП.

Нинова отново призова да преосмислят ситуацията и прегласуват предложението. Но и при прегласуване, предложението не беше прието.

"Процедурата е по начина на водене, такава фаза сме. Струваше ми се, че трябва да припомните на госпожа Нинова, че данъчните закони са на второ четене, а бюджета е на първо", каза още Йордан Цонев.

Вчера се провали заседанието на бюджетната комисия към парламента, която трябваше да гласува данъчните закони за второ четене. Причината - ГЕРБ-СДС не влязоха на комисия заради уволнението на шефа на болница "Пирогов". Очаква се да бъде обявена извънредна комисия, за да може законопроектите да влязат в зала.

Днес от парламентарната трибуна декларация представиха и от "Възраждане", също преди да започне дневния ред по същество.

"Вчерашната коалиционна драма за пореден път показа каква точно е спойката, която сглобява така наречената сглобка. Въобще не става въпрос нито за принципи, нито за идеали, нито за политики дори. Става въпрос единствено и само за постове. Това посочи в декларация от името на парламентарната група на "Възраждане" лидерът ѝ Костадин Костадинов. Той коментира, че поводът за вчерашните нападки между партньорите в лицето на "Продължаваме Промяната - Демократична България", ГЕРБ-СДС и ДПС е намерен с уволнения директор на "Пирогов". Костадинов посочи, че това действително е медик с безупречна репутация.

"Въпросът не е в това, винаги може да се намери повод, за да може това правителство да започне да се бие помежду си. Очевидно е, че за пореден път се стигна и до разбирателство - както стана миналата седмица по отношение на сблъсъците за НЗОК. Докога тази срамна агония ще продължава. Какво ще се случи, когато бъде уволнен някой друг и ГЕРБ-СДС или ДПС започнат да извиват ръцете на своите партньори", попита Костадинов. По думите му сега сме свидетели на точно това - "едната извива ръцете на другите две или другите две извиват ръцете на третата".

Това не е правителство, това е срамна агония, в която България деградира, потъва и умира всеки ден, заяви Костадинов. На нас ни е нужно природно бедствие, на нас не ни е нужна война. На нас не ни е нужна епидемия, на нас ни е нужно просто правителството на Сорос - Денков, за да приключи България и очевидно, че то преизпълнява своите планове с изключително бързи темпове, се посочва в декларацията на "Възраждане". В нея се отбелязва още, че "това срамно правителство трябва да подаде оставка, да отива в историята и да бъдат проведени предсрочни парламентарни избори". 

Заради декларацията отново се стигна до спор между "Възраждане" и депутата Явор Божанков от ПП-ДБ.

След това депутатите започнаха обсъждане на създаването на временна комисия по повод споразумението между  "Булгаргаз" ЕАД и турската енергийна компания "Боташ", подписано на З януари 2023 г. Предложението е на ПГ на „БСП за България“.

Комисията трябва да установи дали с този договор се налага тежка енергийна зависимост от Турция, смята Борислав Гуцанов, един от вносителите. Споразумението не давало достъп до нито един терминал в Турция, защото "Булгаргаз" не резервира капацитет на съответния терминал, не получава правото да пренася по турската газопреносна мрежа, не получава правото да продава количества на турския пазар, а договорът определя единствено точка на доставка, изходна точка на газопреносната мрежа на Турция.

Вносителите на проекта питат също ще плаща ли България всеки месец около 5 млн. долара до края на тази година, от следващата година по 486 000 долара на ден, близо 15 млн. долара на месец за капацитет, който може и да не ползваме (което прави около 178 млн. долара за година).

В момента „Лукойл“ така сте го притиснали, че е напът да продаде активите си, без да помислите дали няма да се стигне до недостиг на горива на българския пазар, обърна се при представянето на мотивите Борислав Гуцанов към управляващите.

С втора почивка блокират работата на парламента, защото се договарят за постове и пари в момента. Не ги интересува нито бюджет, нито данъчни закони. Това безобразие между тях се превръща в агония за държавата. Това коментира пред журналисти в парламента Корнелия Нинова, председател на Парламентарната група (ПГ) "БСП за България".

От "Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха почивка, непосредствено след като заседанието бе възобновено след поискана почивка от името на ПГ ДПС. Нинова посочи, че заради едно уволнение в "Пирогов" е блокирана цялата държава. Ако ще е така за всяка смяна във властта, какво ще прави България и българският народ, коментира тя. 

"Като някаква триглава ламя трите партии са отворили усти да погълнат цялата държава. Сега регулаторите се делят на три, като че тия регулатори не са независими органи и не трябва да регулират точно отношенията в управляващите, да ги контролират и така нататък", каза Нинова. 

Разпределяне на порции, на три държавата се дели, това и вие сте свидетели, какъв блокаж и каква агония е за цялата държава. Почти накрая на годината сме, както виждате нито бюджет тръгва, нито данъчни закони. Думи не стигат, за да се опише това безобразие, каза лидерът на левицата и добави, че така не може да се управлява държава. Относно готвените конституционни промени, Нинова припомни, че от "БСП за България" са против тях. По думите ѝ един от аргументите им е, че не може Народно събрание с такава ниска легитимност да променя основния закон.

След дълга почивка депутатите се върнаха в зала и подновиха работата си.

По искане на Делян Добрев от ГЕРБ, те започнаха с гласуване за създаване на Временна комисия по повод Споразумението между "Булгаргаз" ЕАД и турската държавна енергийна компания "Боташ", подписано на 3.01.2023 г. в гр. София.

Със 171 гласа „за“, "против" - 34,  двама въздържали се  парламентът реши да бъде създадена временна комисия във връзка със споразумението между  "Булгаргаз" ЕАД и турската енергийна компания "Боташ", подписано на З януари 2023 г. Предложението е на ПГ на „БСП за България“. Тя ще е от 12 души, по двама от всяка парламентарна група.

Временният орган ще работи един месец и трябва да изясни и анализира условията по споразумението и неговия ефект за енергийната система на България, както и сключените договори за доставка на газ в България през последните две години. 

Председател на комисията стана Жечо Станков от ГЕРБ, събрал най-много гласове.

От ГЕРБ-СДС в състава на временния орган, освен избрания за председател Станков, влиза и Александър Ненков. ПП-ДБ ще бъдат представени от Радослав Рибарски и Венко Сабрутев. „Възраждане“ – Йордан Тодоров и Димитър Гюрев. ДПС – Рамадан Аталай и Хамид Хамид. „БСП за България“ – Борислав Гуцанов и Драгомир Стойнев, а „Има такъв народ“ – Павела Митова и Александър Вълчев.
 
По време на дебата Мартин Димитров от „Продължаваме промяната-Демократична България“, заявявайки подкрепа за комисията, попита как така служебно правителство с кратък мандат подписва дългосрочен договор за доставка на газ. Такива споразумения, които са свързани с дългосрочен ангажимент, не би трябвало да се сключват без консултация с парламента, смята депутатът.

Тези, които говорят за нуждата от санкция на парламента, забравят, че именно тяхното правителство скри плана за възстановяване, включи се в дебата Цончо Ганев от „Възраждане“. Според колегата му Искра Михайлова договорът ощетява българската държава. Не е изключено тази комисия да доведе до силно рестриктивни мерки по отношение на бившия министър на енергетиката, отбеляза тя. Смятам, че този договор е изцяло отговорност на президента, защото неговият служебен министър го подписа, коментира и Стоян Таслаков от „Възраждане“.

Големият въпрос е свързан със стабилността на енергетиката в сектор „газ“, подчерта Жечо Станков от ГЕРБ-СДС.  Важно е, според него, да се погледне до какво състояние бе доведен „Булгаргаз“ и то не заради мениджмънта. Държавата да подсигури дружеството с достатъчно ресурс, защото на 1 януари догодина цената на газа за българските потребители ще скочи много заради скъп газ, съхраняван в „Чирен“, поиска Станков. 

Ако „Булгаргаз“ не бъде компенсиран от държавата, цената на газа от 1 януари може да „експлодира“, съгласи се Драгомир Стойнев от левицата. Вие сте управляващите, ако цената скочи до небесата, ще бъдете виновни- вие и ПП-ДБ, изтъкна той. Трябва да обясните как така дружеството в баланса си има вече минус 260 млн.лв., настоя депутатът.

След това народните представители се захванаха на първо четене със Закона за запасите от нефт и нефтопродукти.

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за запасите на нефт и нефтопродукти, внесени от Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) и Йордан Цонев (ДПС). 

Със законопроекта се връщат законовите текстове, отменени с обнародваните промени от 13 октомври 2023 г. С настоящите изменения се отменя разпоредбата, задължаваща икономическите оператори да съхраняват 100% от запасите на нефт и нефтопродукти само на територията на страната. Предвижда се от 30 юни 2024 г. запасите, съхранявани на територията на други страни членки на Европейския съюз, да може да са в размер до 70 на сто.

Промените бяха одобрени на първо гласуване със 129 гласа „за“ и 36 „въздържал се“. Законопроектът подкрепиха от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната-Демократична България“, ДПС, БСП и „Има такъв народ“, а от „Възраждане“ се въздържаха. 

Депутатите приеха срокът за предложения между първо и второ четене на промените в Закона за запасите на нефт и нефтопродукти да е пет дни. 

Венко Сабрутев от „Продължаваме промяната-Демократична България“ каза, че ще направят предложение между двете четения на законопроекта, така че да се обърне предложеното от вносителите съотношение и до 30% от запасите да се съхранява на територията на ЕС, а 70% тук в България. Той се мотивира, че първото нещо, което затваря по време на война, са границите.

"От БСП ще подкрепим законопроекта, но лошото е, че не ни чухте на 28 септември. Тогава ви заявихме, че правите една огромна грешка. Правите една изключително унизителна ситуация, да върнем текстовете приети на 28 септември. Моля, Енергийната комисия да даде обяснение", призова депутатът от БСП за България Драгомир Стойнев.

Своята подкрепа към промените дадоха и от "Има такъв народ", които обаче ще искат промени между първо и второ четене.

"Ние подкрепяме 100% от запасите да се съхраняват на територията на страната, но разбираме, че това ще затрудни рафинерията и ще създаде проблеми с вноса. Така че подкрепяме част от текстовете в законопроекта, но сме против други", каза Йордан Тодоров от "Възраждане".

"ПП-ДБ ще подкрепим законопроекта", каза Васил Стефанов от коалицията.

По думите му, в законопроекта се връщат старите текстове на закона, но ще се наложи да бъдат направени поправки между двете четения. От партията няма да подкрепят 30% да бъдат съхранявани само на територията на България, а останалите извън страната.

 

Очаквайте подробности!

Водещи новини

Още новини