И правителството, и индустрията, и хората по отделно правят много за ограничаване на последствията от климатичните промени, но има още много, което да се направи. С тези думи се обърна министърът на околната среда и водите Юлиян Попов към участниците в дискусия, организирана от УНИЦЕФ България, на която беше представен тазгодишният „Общ коментар № 26 относно правата на децата и околната среда, с акцент върху изменението на климата“ на Комитета на ООН по правата на детето, съобщават от пресцентъра на екоминистерството.
Министър Попов отбеляза, че в последните 30 години детската смъртност е спаднала, продължителността на живот се е увеличила, качеството на въздуха в София и в цялата страна се е подобрило, качеството на храните се е повишило. Затова той отправи и послание към децата: „Не попадайте в капана на т.нар. климатична тревожност, важно е да се насочим към решенията, а такива има – и за смекчаване на климатичните промени чрез намаляване и премахване на индустриалните енергийни парникови газове, и за адаптацията към климатичните промени“.
„Един от основните приоритети на българското правителство е международен и е свързан с битката да бъдем домакини на СОР 29, въпреки че Русия ни блокира. Ние продължаваме тази битка, защото така заявяваме ангажираността на България с глобалната климатична дипломация. Също така мобилизираме българския бизнес да се представи на СОР 28 в Дубай тази година – има много индустриални предприятия, които работят сериозно за намаляване на своите емисии“, каза още министър Юлиян Попов.
В дискусията участва и министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова, която също декларира решимостта на правителството да продължи борбата с детската бедност, както и да гарантира за децата качествена жизнена среда, достъп до храна и образование.
„Децата са най-малко отговорни за кризата с климата, но страдат най-много от нейните последици: всяка година 1,7 милиона деца на възраст под пет години губят живота си поради предотвратими екологични вреди. Въпреки това децата и младите хора са недостатъчно представени в почти всички процеси на вземане на решения относно политиката за околната среда. С Общ коментар №26 се опитахме да променим това: с повече от 16 000 мнения на деца от 121 държави това беше един от най-всеобхватните процеси на детско участие на ниво ООН досега“, заяви на свой ред и Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България. В дискусията участваха представители на граждански и младежки организации, ангажирани с околната среда и климатичните проблеми.