Васил Терзиев: Хубав град, ама не е за хора с деца - така изглежда София в момента

share

Хубав град, ама не е за хора с деца - така изглежда София в момента. Ако слушаме кметските речи и изказвания, децата са най-ценното в София и най-важните инвестиции са за тях. Ако погледнем обаче проблема с детските градини, оказва се, че за най-ценното на практика няма места в този град.

Кандидатът за столичен кмет на "Продължаваме промяната-Демократична България“(Спаси София) Васил Терзиев разговаря с родители пред Народния театър за градската среда в София, за пешеходните зони, за детските площадки, за детските градини и за образование. 

По думите на Терзиев 10 хиляди са липсващите места в детските градини и затова фокусът на кандидата и екипа му ще е строежът на нови сгради. 

Над 10 години родителите на малки деца в София слушат обещания, че ей-сега вече проблемът ще се реши, но после се оказва, че места ще има, ама друг път. Не искам дори да подхващам темата как майките с колички (не)могат да разходят малките си деца. Много пъти сме чували обясненията защо нещо не може да стане. Затова с екипа ми днес идваме да ви кажем как МОЖЕ да стане. И как с правилното управление София всъщност може да постигне много повече от онова, което сме свикнали да очакваме от нея. Първата стъпка е да разбираме откъде идват проблемите.

Проблемът с детските градини е проблем на финансирането - една група в детска градина (25 деца) излиза 1 000 000 лева. Строящите се нови градини или разширения на стари са за още 4000 деца. За да намерим места за оставащите 6000 (това са около 240 групи), ни трябват 240 млн. лв. Откъде ще ги вземем ли? Дори само като запушим течовете от обществени поръчки, можем да осигурим поне половината от тези средства.

Проблемът с детските градини е проблем на недоброто планиране - сегашният строителен план е сериозно закъснял, затова с приоритет ще го преразгледаме, допълним и, най-вече - ще препланираме умно.

Васил Терзиев: София е разбита и неравна - ще решим проблема с достъпността

Детските градини трябва да се строят там, където има недостигат на места, а не просто където е най-лесно. Проблемът с детските градини е проблем и на недалновидното управление на терените - след като изпусна сроковете, в които можеше и трябваше да отчужди терени за детски градини, София практически отвори път на частния пред обществения интерес. Така част от терените, определени за градини, вече са застроени от частни инвеститори. А все още свободните ще трябва да бъдат изкупувани обратно от общината на пазарни цени, които в квартали като Лозенец, например, са баснословни.

За да се справим с този вече системен за София проблем, ще търсим заедно с Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката как да ангажираме бизнеса в изграждането на детски центрове и как изобщо да мотивираме инвеститорите да ни съдействат, въпреки огромното административно бреме за тях при подобни проекти. Можете ли да си представите, че има не една и две, а 17 наредби, които уреждат въпроси с това къде, как и определят изискванията за да може да се появи детска градина?

Водещи новини

Още новини