След продължили над три часа дебати, изпълнени със скандали и размяна на обидни реплики, Народното събрание прие споразумението от седем точки с протестиращите миньори и енергетици, което бе подписано на вчерашната среща между властта и синдикатите.
С решението се възлага на Министерския съвет продължаване на процедурата за въвеждане на механизъм за капацитет и започване на процедура за поддържане необходимия състав от синхронно работещи и резервни генериращи източници, директно присъединени към електропреносната мрежа (без силова електроника), чрез законосъобразни решения, които да гарантират работата на съвременни диспечируеми електропроизводствени мощности, като основен елемент от критичната енергийна инфраструктура и националната енергийна сигурност за постигане на плавен енергиен преход. Срокът е до 31 декември 2023 година.
Предвижда се Министерският съвет да изпълни решенията на Народното събрание от 31 януари 2020 г. и 12 януари 2023 г. чрез преговори с представителите на Европейската комисия с участието на по един представител на национално представените синдикати в сектор енергетика относно недопускане в дългосрочен план на прекратяване функционирането и/или ограничаването на производствения капацитет на въглищните топлоцентрали от групата на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Министерският съвет се ангажира да не ограничава дейността и базовите мощности на останалите оператори на горивни инсталации, ако те работят изцяло на пазарен принцип в съответствие с европейското и национално законодателство. Срокът е до 30 ноември 2023 година.
Решението включва изработване на проект на енергийна стратегия на България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г., с участие на социалните партньори паралелно с процеса на актуализация на Интегрирания план енергетика и климат, тъй като е необходимо да има съответствие между тези два стратегически документа. Срокът също е до 30 ноември. Предвидена е прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в тях на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти. Създаване на комитет за наблюдение с участие на представители на социалните партньори, в това число и регионалните структури от централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти. Срокът е до 31 декември тази година.
В решението е записано категорично отпадане от териториални планове (ТП) за справедлив преход на предприятие за конверсия на въглищните региони, като срокът е до 31 октомври 2023 година. Предвидено е проучване на възможността за улавяне, преработка или съхранение на въглеродни емисии за "ТЕЦ Марица Изток 2" ЕАД. Срокът е до 31 март 2024 година. Записано е още, че социалните партньори са се съгласили да продължат преговорите по проекта за споразумение, връчено на 19 септември 2023 г., с изключение на точката за категорично отпадане от ТП на предприятие за конверсия на въглищните региони.
Председателят на Народното събрание Росен Желязков свика извънредно заседание на парламента днес от 12.00 часа. Разпореждането е на основание чл. 78, т.1 от Конституцията във връзка с Решение за изменение и допълнение на Решение за работата на Народното събрание през септември и октомври 2023 г. (ДВ бр.83 от 2023 г.).
В дневния ред има само една точка, която е проект на решение за одобряване на Споразумение между министър-председателя, представители на Министерски съвет, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор енергетика, сключено на 03.10.2023 г. Вносители са Кирил Петков, Атанас Атанасов от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и Делян Пеевски от ДПС.
Още в самата начало на заседанието БСП и "Възраждане" започнаха с процедури, като настояваха вносителите на проекта да го оттеглят, защото е противоконституционен. От БСП настояха в заседанието да се включи и техния проект, който предвижда преразглеждане на териториалните планове и тяхното изпращане в Брюксел на по-късен етап. От "Възраждане" пък поискаха в залата да бъдат поканени представители на протестиращите миньори и енрегитици, защото вчерашната среща е била закрита и искат да чуят тяхното мнение. От партията на Костадин Костадинов пожелаха и да бъдат включени камерите на БНТ и БНР, но всички предложения на опозицията бяха отхвърлени.
Очаквано управляващите защитаваха позицията си, че вчера е постигнато възможно най-доброто споразумение за всички страни, от опозицията от своя страна бяха на противоположното мнение и твърдяха, че споразумението е договорено на тъмно и без тяхното участие. От "Възраждане" нападнаха и синдикатите, като обявиха, че лидерите им обслужват интересите на ГЕРБ. От БСП заявиха, че това споразумение е скандално и никой не е обяснил на миньорите какво предстои да се случи. От "Има такъв народ" обявиха, че няма коалиция, а Делян Пеевски управлява еднолично. "КНСБ предадоха своите членове. КТ "Подкрепа" се държаха мъжки. Ние нямаме премиер, а мъжка секретарка на Делян Пеевски. Той е академик по секретарство. Това споразумение ще разпредели парите между ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. Това е цялата истина", заяви Тошко Йорданов, който получи "забележка" от председателя на НС Росен Желязков за изказването си.
"Опозицията си прави предизборна кампания на гърба на миньорите и енргетиците. Виждаме това и днес - кандидати за кметове и общински съветници лъжат хората и се възползват от техните страхове. Ясно е, че има проблеми, но правителството направи най-доброто възможно и лъжите трябва да спрат", обяви Настимир Ананиев от ПП-ДБ.
Искрен Митев от ПП-ДБ също получи "забележка" защо се обърна с думите: "Уважаеми палячовци от "Възраждане" и г-н Алабалабанов (Стансилав Балабанов от ИТН - бел.ред.) вие не защитавате интереса на хората. Вчера, като разбрахте, че срещата няма да се излъчва на живо, си тръгнахте. Костадин Костадинов първи направи това, след като разбра, че няма да може да си разиграва цирковете. Вие защитавате своите интереси и използвате проблемите и страховете на хората, за да се опитвате да трупате политически дивиденти преди изборите. Това е истината". Костадин Костадинов отговори на Митев, като също получи "забележка" за думите "лъжец и нещастник".
Явор Божанков от ПП-ДБ също не пропусна възможността да се изкаже. "Не разбирам какво искат от ИТН? Правителството си свърши работата. Помним какво беше при тях, когато имаха възможност да формират кабинет. Слави Трифонов намусен от дивана обявяваше някаква министри и шнорхели, караше се на всички и пращаше македонци в космоса. А тези, които сега подвикват от местата си (визира депутатите от "Възраждане" - бел.ред.), също ги видяхме. Събраха 50 души на протест, въпреки че се бяха подготвили със сандвичи със сирене и кашкавал", обяви Божанков.
"Ако в тази концепция се видят някакви рискове за нергетиката ни, тя няма да се осъществи. За целият проблем трябва да имаме мащабно решение. Вчера участвах в разговорите от първата до последната минута. Има още много стъпки и мерки, които са основателни и могат да бъдат приети", заяви от своя страна енергийният министър Румен Радев.