Г-н Делян Пеевски по-добре да се договаря с останалите парламентарни сили, защото решенията се взимат там. Това каза в интервю за предаването "Денят на живо" икономистът и депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България" Георги Ганев.
Препоръката му дойде в отговор на въпроса дали ДДС за ресторантьорите ще остане 9%, както "Делян Пеевски се е договорил с Асен Василев, а Асен Василев по-късно е отрекъл". Ганев е против по-ниската ДДС ставка за бранша на заведенията, защото смята, че ще се превърне от временна помощ в привилегия. "9 % ставка за ресторантьорите отпреди три години бяха не за да си живее някой по-добре, а защото имаше екстрена ситуация, когато бяха затворени, нямаха право да приемат клиенти. От година и половина такова нещо няма", аргументира се икономистът.
Ганев смята, че миньорите имат сериозните си основания да протестират, но долови и нотка на политизиране. "Не знам точно как, не съм толкова професионален политик, но след две години и повече опит в политиката усещам, че и това го има. Чух, че искат правителството да подава оставка", отбеляза той.
Според него справедливият преход към зелена икономика за миньорите трябва да протече така, както отпадането на дерогацията на руския петрол за "Лукойл": стъпка по стъпка, месец по месец. "Справедлвиият преход е с тази идея: до 2038 г. стъпка по стъпка, времето си тече, ако не сме подготвени, ще е още по-ужасно за същите тези хора", обясни Георги Ганев.
"Това е за високи полтиици, аз съм нисък икономист - не е точно към мен въпросът", отговори той по темата дали "сглобката скърца".
"Ако някой види кирлива риза на другия, изобщо няма да му я спести. В този смисъл, тази скърцаща сглобка не е чак толкова лоша", коментира депутатът.
Ганев коментира и идеята, станала популярна като "донос-бонус". "Трябва да се обмисли много внимателно. Може изобщо да отпадне. Може да се въведе праг - 100 000 лв. или по-големи суми, не да имаш спор със съседа за оградата и да искаш да го натопиш", посочи икономистът.