Елена Поптодорова разясни идеята членството ни в ЕС и НАТО да се запише в Конституцията

Кадър: Нова телевизия
share

Да се оглежда основния закон не е посегателство срещу него. В дискусиите в момента се опитва да се внуши свещенност на Конституцията, което пречи да се осъвремени тя. Не можем да се вкопчим така, например в Търновската конституция. Искаме да се подобрят определени текстове, защото през последната година-две се прокарват популистки тези. Това заяви в предаването „Денят на живо“ по Нова нюз бившият ни посланик в САЩ Елена Поптодорова по повод предложението членството на България в ЕС и НАТО да бъде разписано в Конституцията и пак да се забрани провеждането на референдуми за напускане на евроатлантическите структури.

Тя подчерта, че е добре да се фиксира, че България има геополитически статут на член на ЕС и НАТО и е поела определени ангажименти.

„Референдумът е много важен и полезен инструмент за допитване до народа. В Германия той е забранен по глобални, геостратегически въпроси“, изтъкна тя.

Тагарев ще бъде изслушан в ресорната комисия

Поптодорова припомни, че Конституцията е национален документ и отразява реалностите на съответната държава, а настоящата е писана през 1991 г., когато времената са били други“.

Идеите за промени засягат и Българската армия и по-специално на настоящия чл. 9 от Конституцията, който гласи: Въоръжените сили гарантират суверенитета, сигурността и независимостта на страната и защитават нейната териториална цялост. Според вносителите текстът в чл. 9 допуска грешно тълкуване, че само Въоръжените сили са отговорни за суверенитета ни, изключвайки както ролята на НАТО, така и синхронизирането с ЕС, чиято външна граница сме.

„Нашата армия беше една казармена армия. Имаме два много злощастни случая на напускане – нахлуването в Чехословакия и при Възродителния процес. Армията трябва да се поддържа с постоянни мисии и тренировки. Трябва да се поддържа в постоянна бойна готовност. Да, армията ще се намеси ако има враждебен акт спрямо страната ни или незаконно преминаване на границата ни. Всички искаме мир, въпросът е как ще бъде защитен той. В съвременните условия най-доброто е да членуваме в съюз като НАТО“, смята Елена Поптодорова.


 


 

Водещи новини

Още новини