Чрез комбинацията от оборудването на хеликоптерите и високоспециализираните медицински екипи най-сетне ще можем да предоставяме навременна помощ, дори и в най-отдалечените места. Това коментира служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства Атанас Пеканов пред първите медици, завършили курса на обучение „Оказване на спешна медицинска помощ по въздуха“.
Пеканов и министърът на здравеопазването в служебния кабинет Асен Меджидиев са в симулационния център на Военномедицинска академия, където предстои да връчат удостоверенията на курсистите.
„Важни са стъпките, направени в България, за да имаме медицински услуги на световно ниво“, каза още Пеканов.
По думите му днешното събитие бележи важна стъпка в стремежа за подобряване на медицинското обслужване в страната.
Чрез оказване на въздушна помощ по въздуха ще се достига бързо до най-отдалечените места в страната. Здравеопазването е сфера, в която всеки български гражданин е особено чувствителен и има какво още да направим, каза още той и посочи нуждата и от доверие в системата.
Пеканов припомни, че по Плана за възстановяване и устойчивост имаме заложен сериозен финансов ресурс за оказване на медицинска помощ по въздух, за модернизиране на болнични заведения, за психиатрична помощ, за изграждане на центрове за лечение на инсулти, но всичко това трябва да върви с реформи.
„Една от тях е за създаване на фонд за насърчаване на по-балансирано разпределение на медицински специалисти в страната, така че и в най-отдалечените селища да има достъп до медицински грижи“, добави Пеканов.
„Обмисля се преминалите курса да бъдат изпратени на петдневно посещение в Италия, където да се запознаят с възможностите за оказване на спешна медицинска помощ по въздух“, каза министър Меджидиев.
По думите му в момента се водят преговори с фирмата-доставчик на хеликоптерите „Леонардо“, като вероятно ще има възможност с медиците да бъдат и преподавателите от курса.
След години на обсъждане най-после през тази година създадохме център за спешна медицинска помощ по въздух с цел устойчиво решаване на въпроса за оказване на помощ чрез въздушен транспорт на хора в тежко състояние, при които е наложително бързо транспортиране, добави министър Меджидиев, цитиран от БТА.
Той поздрави завършващите обучителния курс и благодари на ръководството на Военна болница, в чийто симулационен център се провежда обучението.
Първите два хеликоптера се очаква да пристигнат в България в периода юни-юли. Като бази ще се използват София и Долна Митрополия.