Управляващото мнозинство между ГЕРБ и ВМРО в Столичния общински съвет иска да спазари на безценица важен общински имот, предвиден за изграждане на училище в ж.к. Младост 4. За схемата алармират общинските съветници на “Демократична България” (ДБ) в София, които твърдо се противопоставят на опита на ГЕРБ да подари общинска земя под формата на прехвърляне на собственост.
“Ние сме твърдо против предложението за продажба на общинския имот. Считаме че Столична община трябва да запази собствеността си и да осигури изграждането на ново училище и ще настояваме докладът да не влиза в дневния ред на заседанието на СОС”, заяви Бойко Димитров от ДБ.
Тази седмица председателят на комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика Ивайло Петков от ГЕРБ внесе доклад в СОС, с който 10 000 кв. м общински имоти ще бъдат прехвърлени на частна фирма. В земята попада и недовършената сграда на училището, която през 90-те преминава в частни ръце и неколкократно е сменяла собствениците си.
През цялото това време Столична община не прави нищо, за да си възвърне имота и да бъде завършен строежа на училището. През 2017-а година тогавашният кмет на район “Младост” Десислава Иванчева настоява общинските съветници да позволят продажбата на имота, но предложението бива отхвърлено.
“Младост 4 е най-големият по територия и брой микрорайон в целия жилищен комплекс, но на територията му има само две общински детски градини и едно училище. За последните четири години броят на учениците в единственото училище в Младост 4 се е увеличил драстично от 250 на 750, а капацитетът на сградата е на изчерпване”, казва още Димитров от ДБ. Сигналът до представителите на политическата сила в СОС е подаден от местния учител Кристина Касабова.
Според общинаря, ако собствеността на земята премине в частни ръце, ще отпаднат всякакви гаранции, че предназначението на имота няма да бъде подменено и вместо училище, там да бъде изграден огромен търговски или жилищен комплекс.
“Столична община е длъжна в най-кратки срокове да предприеме всички законово допустими действия, за да си възвърне пълните права на имота и да завърши изграждането на училище в него. Ако пък се установят конструктивни дефекти, трябва да се издаде предписание за премахване на сградата”, заключи Димитров, цитиран от пресцентъра на ДБ.