По повод взрива до автомобила на главния прокурор Иван Гешев началникът на Национална служба за охрана (НСО) бригаден генерал Емил Тонев и председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Пламен Тончев бяха изслушани в парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения. Заседанието на комисията беше закрито, предаде БТА.
След края на заседанието на комисията председателят ѝ Даниел Митов от ГЕРБ - СДС посочи, че депутатите нямат информация за извършители или поръчители на взрива. Дори комисията за контрол над службите се оказа безсилна, когато прокурорите са забранили да бъде споделяна каквато и да е било информация, обясни Митов пред журналисти.
Нямаме информация да има санкции срещу служители на службите, а и не виждам защо, след като няма пострадали, каза още той.
Взрив избухна до автомобила на главния прокурор Иван Гешев на първи май, докато кортежът му се движеше по пътя от Самоков към София, в района на село Ковачевци. Главният прокурор е бил мишена за убиване, заяви тогава заместник главният прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов.
Членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) предложиха предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев дни след взрива.
Кадровиците предложиха освобождаването да е заради тежко нарушение на служебните задължения. В предложението са описани обстоятелства около първоначалните действия по разследването на взрива до автомобила на главния прокурор. В документа се посочва, че на мястото на инцидента идва заместник-директорът на Националната следствена служба (НСлС) Ясен Тодоров, който довежда със себе си гражданин на Държавата Израел. Той е представен на директора на НСлС и заместник-главен прокурор Борислав Сарафов, както и на следователите, които са на място, като "израелски експерт по контратероризъм", доведен по разпореждане на Иван Гешев.
Членовете на Прокурорската колегия заявяват, че чуждият гражданин е допуснат на мястото на взрива и се запознава с обстоятелствата по извършеното престъпление и даже дава „насоки“ на следователите, без на самите тях да е известна дори самоличността му и заеманата длъжност. Подписалите предложението отбелязват, че главният прокурор не разполага с правомощия да дава устни указания на органите на досъдебното производство (следователи). те допълват, че тази намеса в разследването е несъвместима с правомощията на главния прокурор по Конституция.
В понеделник Гешев показа пред медиите лист с оставката си и я скъса. След това заяви, че ще поиска от ВСС да отстрани заместника му Борислав Сарафов, ако той сам не подаде оставка. Няколко часа по-късно Борислав Сарафов също направи изявление пред медиите, в което призова главният прокурор спешно да бъде отстранен от ВСС. Сарафов заяви, че няма да подаде оставка, но добави, че се страхува за живота си.
Последва сигнал на Сарафов срещу Иван Гешев и до ВСС - с молба за образуване на дисциплинарно производство.
Дебатът по сигнала на Борислав Сарафов срещу Иван Гешев до ВСС ще продължи в следващо заседание на Пленума на съвета. Това стана известно по време на днешното обсъждане на сигнала от кадровиците. Те водеха спор по каква процедура ще вземат отношение по сигнала, но не стигнаха до съгласие. Главният прокурор заяви, че е готов да даде обяснения.