"България има нужда от редовен кабинет, с ясен хоризонт, с ясна програма, със споделени приоритети, които гледат към бъдещето. Такива приоритети ни се дават и от Европейската комисия, от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Има много неща, около които можем да се обединим". Това заяви в ефира на БТВ служебният вицепремиер по европейските средства Атанас Пеканов.
"България трябва да покрие критериите за влизане в еврозоната, те са пет. Не покриваме критерия "инфлация", дори и днес беше засегнато това от генералния секретар на ОИСР. За да намалее инфлацията, трябва да се затяга и фискалната политика, не само паричната. В доклада на ОИСР ясно е казано, че трябва да се оптимизират помощите за домакинствата и бизнеса. Те трябва да отидат само при най-нуждаещите се и за фирмите, които пестят енергия. Правителството прави стъпки за намаляване на инфлацията. Тя е проблем навсякъде, но вече спада", коментира той.
"Членството ни в ОИСР е един от важните външнополитически приоритети за страната ни. През последните месеци служебният кабинет продължи да работи изключително активно за това. Организацията е изготвила икономически преглед, който ни дава насоки накъде трябва да се движим.
Сред важните теми са стабилните публични финанси, съдебна реформа, залагане на високи стандарти в образованието, да правим социална подкрепа там, където е важна и нужна, декарбонизация и зеления преход. Това са теми, които са ни дадени като препоръка и те ще подобрят България", посочи министърът.
„ОИСР е организация на развитите икономики - там, където БВП е най-висок на глава на човек, стандартът на живот, доходите. Институциите трябва да се борят за това, а със следването на препоръките икономиката ни ще стане по-устойчива. Има как да се движим напред.
Като препоръка от организацията получаваме да се адресира казуса с отчетността на главния прокурор, да се засили съдебната реформа. През януари беше прието законодателство за защита на лицата, които подават сигнали за корупция. След доста работа - от страна първо на министър Надежда Йорданова, а след това на министър Зарков, това законодателство беше прието", посочи министър Пеканов.