Министър Христов: Новата газова връзка ни осигурява диверсификация и по-голяма печалба

Кадър: БНТ
share

Ползата от новата газова връзка е голяма. Колкото по-голяма свързаност имаме със съседните страни, толкова по-голяма диверсификация и достъп до природен газ от европейските страни ще имаме. Тази свързаност ни дава възможност да увеличим обемите, с които България разполага и търгува. Освен печалбата е много важна и стратегическата позиция, което е област на влияние и по-голяма печалба. Цялата връзка е дълга 180 км., от които 1/3 е на българска територия. Това заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов в предаването „Още от деня“ по БНТ.

„Ние осигуряваме енергийните ресурси по един прозрачен и конкурентен начин. В резултат на това цените падат. Може би това дразни предишните управляващи, защото на фона на нашите резултати се виждат техните грешки“, посочи енергийният министър.

„Доставките на газ за 2023 г. са подсигурени, имаме резервирани слотове, имаме доставчици със собствени слотове в Гърция и можем да разтоварваме и в Турция“, увери той.

Започна строежът на газовата връзка между България и Сърбия

Министър Христов призна, че компанията „МЕТ“ е сред доставчиците на газ за страната ни. „У нас те дават най-добри цени и условия. Преди доставяха с директно договаряне“, уточни той.

„Следващите седмици „Булгаргаз“ ще обяви нови търгове за доставката на газ“, съобщи министърът на енергетиката.

Росен Христов коментира и руско ядрено гориво по договора ни с „Росатом“. „Ние имаме осигурено свежо ядрено гориво. Вървим по приетата стратегия по диверсификация. Руската страна има желание да доставя ядрено гориво, но тези доставки не могат да бъдат изпълнени по редица причини. Когато говорим за ядрената енергетика сигурността е на първо място. Отработеното ядрено гориво ще се съхранява в нашите хранилища. От миналата година спря извозването му от руската компания-изпълнител. За следващите 50 години този проблем е решен. След това вероятно ще се търси общоевропейско решение“, поясни той.

„В енергетиката не може да се чака дълго. Всички проекти са дългосрочни и трябва да се взимат по-рано“, каза той във връзка с това, че няма редовно правителство.

По думите на енергийния министър ПАВЕЦ „Чаира“  няма как да заработи преди да се извърши ремонт, който по предварителни изчисления ще струва около 2 млрд. лева.


 


 

Водещи новини

Още новини