Това, което направиха колегите от Продължаваме промяната (ПП) бе един неуспешен опит да дублират нашето предложение, което беше отхвърлено. Сега ПП предлагат с декларацията си да се обединим около тяхната предизборна програма. Ние от ГЕРБ много отдавна предлагаме тези стъпки. С този документ не ни се предлага нищо ново. Това заяви бившият енергиен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Теменужка Петкова в предаването „Денят на живо“ по Нова нюз.
„В областта на енергетиката виждаме една много странна метаморфоза на колегите по отношение на въглищните централи. Същите тези хора, които бяха поели ангажимент за закриване на над 50% до 2030 г., сега в декларацията си са записали, че въглищните централи са важни и трябва да направим всичко възможност те да работят максимално дълго. Не знам какво ги е накарало да променят позицията си. Вероятно проектът за завод за батерии е изтъргуван за сметка на въглищните централи“, обясни тя.
„Правителството на Промяната трябваше ясно да обясни на ЕК колко важно е за нас бъдещето на въглищните централи. Възможността, която регламентът позволява е да се предложи промяна в Плана за възстановяване и устойчивост или предлагането на изцяло нов план – нещо, от което не сме се възползвали. Най-важното е да спасим въглищните централи, да гарантираме енергийната си сигурност и работните места на хората, заети в тази сфера“, подчерта тя.
„Нямаме основание да подкрепяме подобна декларация. Това е един аматьорски документ. ПП разбраха, че се намират в тотална изолация. Никой освен ДБ не изразява подкрепа за програмата им и подобно правителство“, заяви Петкова.
„Ние много добре знаем какви са нашите стратегически цели и не е нужно да ни предлагат такива. С ДБ сме част от едно политическо семейство и няма нищо по-естествено от това да изповядваме общи ценности. Имаше много важни стратегически теми, по които гласувахме заедно. Зависи на кого ще бъде връчен третия мандат“, посочи бившият енергиен министър.
Тя определи подписаното споразумение с Турция като стъпка към диверсификацията на доставките на природен газ.
„Предложението да се сдобием с две нови американски мощности в АЕЦ „Козлодуй“ е едно стратегическо решение. То е пряко свързано с енергийната сигурност на страната и ще гарантира на България независимост десетилетия наред. Не искаме страната ни да се окаже неподготвена и от износител на електроенергия, да се превърне във вностител“, смята Теменужка Петкова.
„Можем да говорим за енергийна бедност и за защита на потребителите, когато всички те отидат на свободния пазар. То се отнася единствено и само по отношение на потреблението на електроенергия. Към настоящия момент българските потребители се намират на регулирания пазар. Европейската директива е много ясна – няма как да се пристъпи към подкрепа на потребителите без да сме преминали през всички останали елементи. Засега потребителите са защитени на регулирания пазар“, обясни тя.