Работодателските организации подкрепиха подхода с удължителен закон, изхождайки от създалата се практика миналата година. Така се постъпи, когато нямаше редовно правителство. Това заяви председателят на Управителния съвет на АИКБ Васил Велев по време на среща с представители на "Продължаваме промяната".
Той отбеляза като причина за по-ниския очакван дефицит неизпълнението на капиталовата програма. Асен Василев (ПП) не отрече това, но посочи, че освен това, приходите ще са с около 2 милиарда лева повече от очакваното. "Към момента всички заеми, които са взети, стоят в сметката на правителството в БНБ. Нямаме използвани средства за заплати и пенсии и най-вероятно към края на годината няма да имаме. Заемите ще бъдат изцяло за капиталовата програма, ако въобще бъдат ползвани", посочи той.
Василев отбеляза, че в изложението на Васил Велев е стояло предположението, че ще има редовен кабинет, което по думите му най-вероятно няма да се случи. "Миналата година, когато бе приет удължителният закон, беше 13-ти декември и нямаше време. Имаше и гарантиран редовен кабинет, който вече бе започнал работа по подготовката на бюджет, който беше приет през февруари. Ако влезем в хипотезата да няма редовен кабинет, няма да има време да се прави бюджет от нулата. Еда бюджетна процедура от този тип е месец-месец и половина. Тогава общата ни цел за влизане в Еврозоната ще бъде осуетена, защото това няма как да стане с удължаващ закон", коментира той.
Мария Минчева от Българска стопанска камара отбеляза, че за бизнеса е най-важно да има предвидимост и редовен бюджет. "Най-важното е, че бюджетът е еманацията на политиките, които се правят от едно правителство. Политическата криза за нас е много по-притеснителна от това, че ще действа същият бюджет", отбеляза тя.