Искаме да използваме възможността след 5-ти декември , когато дерогацията реално влиза в сила, цените на горивата на българския пазар да станат по-ниски. Това заяви на брифинг в парламента съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков.
„До 5-ти декември дерогацията още не е влязла в сила. Това означава, че всички европейски страни могат да вкарват руски петрол. Но след 5-ти декември ние ставаме една от четирите страни в целия Европейски съюз, които имат възможността да вкарват по-евтиния руски петрол, да се преработва в България и продуктите от тази преработка да остават само за вътрешния пазар, което реално ще доведе до по-ниски цени“, обясни той.
По думите му, е важно дотогава българското правителство да изготви ясен механизъм, за да можем да използваме тази възможност. „Това да се отрази на крайните клиенти и едновременно с това добавената стойност от преработката на руския петрол да остава в България и да бъде обложена с допълнителния данък за свръхпечалби така, че тези средства също да остават в България. Ето защо сега сме подготвили специфични мерки и се надяваме, че българското правителство ще ги изпълни до 5-ти декември“, посочи още Петков.
Ето и четирите стъпки, с които това ще се случи:
1. Да се въведе режим за проследяване на горивата и нефтопродуктите, произведени на територията на Република България от руски суров нефт. Той гарантира изпълнение на дерогацията, предоставена на Република България чрез Регламент (ЕС) 2022/879 на Съвета от 3 юни 2022 година, с цел произведените от руски суров нефт горива и нефтопродукти да се продават само на българския пазар.
2. Считано от 5 декември 2022 г., МС да разреши изпълнението до 31 декември 2024 г. на договори, сключени преди 4 юни 2022 г., или на допълнителни договори, свързани с купуването, вноса или трансфера на суров нефт, превозван по море, и на нефтопродукти, с произход от Русия или изнасяни от Русия, единствено в полза на дружества с регистрация или стопанска дейност в България, които внасят в страната такива стоки с цел преработка и/или продажба от свое име и за своя сметка.
3. С цел намаляване на високите цени на горивата в България, МС да предприеме действия за незабавно въвеждане на мерките от Глава III на Регламент (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 година относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията, с оглед облагане с допълнителен данък на свръхпечалбите както за 2022 г., така и за 2023 г. от дейностите в отраслите на суровия нефт и нефтопреработването в България.
4. Данъчните приходи, генерирани от облагане на свръхпечалбите от дейността в сектора, следва да бъдат използвани за мерки за финансова подкрепа на физическите лица - крайни потребители на горива“.