Създадохме Министерството на иновациите и растежа
• за да работим активно за конкурентоспособна икономика
• за да осигурим по-висок растеж
• за да насърчим и ускорим иновациите и инвестициите в цялата страна във всички сектори на икономиката.
Това написа на личната си страница във Фейсбук министърът на иновациите и растежа в оставка Даниел Лорер, който отчете дейността на министерството. Ето какво още написа той:
"През изминалите месеци съсредоточихме усилията си за прозрачно, ефективно и ефикасно инвестиране, а не усвояване, на фондовете за конкурентоспособност на ЕС и НПВУ.
Концентрирахме се върху подкрепата за българските малки и средни компании, ускоряване ръста на износа, насърчаване на инвестициите в технологични и иновативни производства, и подкрепа за стартиращи компании.
Само няколко примера какво свършихме в МИР по време на мандата:
Европейските програми
- Създадохме програма за енергийна ефективност по ОП „Иновации и конкурентоспособност“, по която 1000 компании кандидатстваха и ще получат грантови средства за близо 100 млн. лв., за да намалят сметките си за ток.
- Сключихме споразумение с МВР и ДАНС, за да имаме по-ефективни механизми за намаляване на възможностите за корупция по европрограмите.
- След денонощна работа беше одобрен проектът на Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ за 2021-2027 г. /ПКИП/ . Общият бюджет на програмата е близо 3 млрд. лв. и тя е пряко насочена към постигането на интелигентен и устойчив растеж на българската икономика, както и осъществяването на индустриална и цифрова трансформация.
План за възстановяване и устойчивост
- Стартирахме първата мярка по НПВУ за българския бизнес. По програмата за „Технологична модернизация“ в българските компании ще бъдат инвестирани общо 260 млн. лв. за безвъзмездна помощ за закупуване на апаратура и софтуер за разработване на нови поточни линии и продукти.
Инвестиции
- След над 100 срещи с потенциални инвеститори, инвестиции за над 400 млн. лв. са обявени от началото на годината. Допълнително, само по Закона за насърчаване на инвестициите, са насърчени 11 проекта с общ размер на планираните инвестиции 231,08 млн. лв., които ще разкрият над 1500 нови работни места .
- Неслучайно, по последни данни на БНБ, преките чуждестранните инвестиции за първите пет месеца на 2022 г. се увеличават 3 пъти спрямо същия период на миналата година и достигат 871,2 млн. евро
- Привлякохме компании като Intuitive Surgical, международен лидер в производството на техника за роботизирана хирургия и NIDEC една от най-големите аутомотив компании в Япония, лидер в производството на електрически двигатели.
Българската банка за развитие
- Обърнахме посоката в ББР. Преди там се раздаваха кредити само на любими компании от много милиони, сега вече няма нужда да познаваш човек в ББР, за да получиш кредит. ББР излезе на печалба от 20 млн. лв. за първото тримесечие, сравнено с 5 млн. лв. загуба за същия период на 2021 г.
- Приета беше актуализирана стратегия на Банката за периода 2021-2023 г. Тя е фокусирана върху връщането на банката към мисията ѝ в подкрепа на малкия и средния бизнес. Стратегията на ББР потвърждава приетия лимит на финансиране до 5 млн. лева, както и активния преглед и управление на качеството на портфейла на необслужваните експозиции, вкл. старите големи кредити.
- В момента към ББР има завишен интерес от страна на микро-, малкия и средния бизнес. Той расте с активното създаване и предлагане на нови кредитни продукти, съобразени с нуждите на бизнеса и новата дигитална платформа за кандидатстване.
Износ
- Министерството и Агенцията за малки и средни предприятия организираха за тези 7 месеца над 30 бизнес форума, на които български компании да намерят чужди партньори за своя износ.
- Неслучайно експортът за първите 5 месеца на България е рекорден. Износът на български стоки постави нов рекорд през май, като се увеличи с 60,7% в сравнение със същия месец на миналата година. Според предварителните данни от Националния статистически институт (НСИ), експортът само за май е за 8,280 млрд. лв. През първите пет месеца на годината от страната са изнесени стоки на стойност 37,067 млрд. лв., което е с 38,8% повече в сравнение със същия период на 2021 година.
Активизирахме сътрудничеството между бизнес и образование
- Подписан беше Меморандум за разбирателство между правителството на Република България и лидера в облачните изчисления Amazon Web Services EMEA SARL (AWS). Меморандумът за разбирателство има за цел още да активизира развитието на редица програми, насочени към създаването на умения за работа с облачни услуги и да подкрепи изпълнението на националните приоритети за цифровизация и иновации на стартиращите предприятия, публичната администрация и ключови изследователски инициативи.
- Открихме първия институт в България за изкуствен интелект INSAIT, създаден съвместно с два от водещите институти в Швейцария. INSAIT привлича световни учени, които да обучават у нас специалисти по изкуствен интелект.
- Работихме по още много теми и законопроекти за Синя карта, подкрепа за стартъпи, новата Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, Националния иновационен фонд , който стартира и още много други неща, които може да видите тук
https://mig.gov.bg/…/otchet-na-ministerstvoto-na…/
Благодаря сърдечно на целия екип на Министерството, който работеше неуморно, и без който нищо от това нямаше да бъде възможно!
#ПродължавамеПромяната за да превърнем България в правова държава с модерна икономика.