БСП и ръководството на партията даваше противоречиви сигнали по въпроса за приемането на еврото. В договора ни за присъединяване към Европйския съюз е заложено и влизането ни в еврозоната. Имаме ли обаче готовност - това е друг въпрос. И друг съществен въпрос е - дори и да имаме готовност, отговаряме ли на критериите за равнище на външен дълг, равнището на задлъжнялост и годишен дефицит, кокато и с инфлацията. Доколкото ми е известно, по линия на инфлацията ние сме отклонили от необходимите параметри за влизане в еврозоната. Да, трябва да влезем в еврозоната, но трябва да бъдат изчистени всички съмнения и притеснения, които голяма част от българското общество има. В БСП сме приели на Конгрес на партията, че трябва да влезем в еврозоната.
Това каза пред репортер на Novini.bg в Брюксел българският евродепутат от БСП Петър Витанов по повод горещата тема от последните дни за приемането на общата европейска валута.
"Притесненията около влизането в еврозоната може би са свързани най-вече с повишаване на инфлацията, защото животът в последните години се оскъпи адски много. Впоследствие, при едно бъдещо приемане на България в еврозоната, да няма някаква солидарност по отношение на външния дълг, защото страните членски на еврозоната имат много по-голям процент на вътрешна задлъжнялост от България. Притеснителното е България да не се окаже солидарен длъжник с тези страни", добави той.
"Не съм голям привърженик на мерки, свързани директно с бизнеса. Не само бизнесът е важен. По-скоро трябва да гледаме тези, които са най-уязвими. Част от мерките са добри, част от мерките може би няма да окажат каквото и да е въздействие. Може би част от мерките са и компесаторни, говоря основно за пенсиите и нарастващата инфлация. Част от мерките може и да се окажат проинфлационни. На мен ми липсва провеждането на лява политика от това правителство. Аз разбирам, че е много трудно и с три десни партии БСП трудно може да наложи всички свои политики. Генералният въпрос е свързан с преразпределение на благата и на парите, които идват в държавата. За мен неравенството и бедността са най-големите проблеми в България. Трябва да имаме друг тип преразпределение, което да позволи на тази тази ножица да започне да се затваря. Не може да има един процент изключително богати хора и една маса бедни хора. Богатите в България са по-богати от богатите в централноевропейските държави", заяви Петър Витанов по повод антикризисните мерки на кабинета.
За финал евродепутатът коментира настоящата ситуация в БСП и участието на партията във властта. "Аз не харесвам лидерството в момента в БСП. Не го харесвам, но дали се прави достатъчно в правителството, това според мен е въпрос на усещане на българските граждани. Когато, това има своите обективни измерители, изборите и резултатите от изборите са един от тези обективни измерители, виждате къде отива БСП и с каква стремглава скорост върви надолу. Другият измерител е социологията, която излиза месечно, и ние виждаме, че БСП не повишава равнището на своята подкрепа, напротив - намалява я. Е, очевидно нещо не се прави като хората", категоричен бе Витанов.
По материала работиха Галя Георгиева и Филип Епитропов