Теменужка Петкова отговори на всички въпроси за „Балкански поток“ и атакува управляващите

Кадър: БТВ
share

Няма от какво да се страхуваме във връзка с разследването на проекта „Балкански поток“. Нека управляващите да направят проверки, за да се запознаят с нещата, такива каквито са. Нека да прочетат документите и да ги разберат, за да спрат да говорят неистини. Това заяви бившият енергиен министър Теменужка Петкова и депутат от ГЕРБ-СДС в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

Според нея е по-притеснителното е, че премиерът сее едни обвинения и произнася присъди за корупция по проекта „Балкански поток“. „Чудя се на какви основания, премиерът, който подписа един скандален меморандум, сипе подобни обвинения. Сега ще дадем едни 100 милиона лева за газ и хората трябва да го знаят. Хората трябва да знаят, че ще платят 32% по-висока цена за газа, благодарение на въвеждането на посредници от това правителство“, прогнозира тя.

Василев съобщи за непотвърдена информация за смъртни случаи при строителството на "Турски поток"

„В рамките на нашето управление ние сме направили всичко възможно за да може интерконекторът с Гърция да бъде готов през 2021 г. Това правителство обаче се провали и той няма да е готов до края на 2022 г. Не вярвам на Петков, а на факти и документи“, подчерта Петкова.

„Как е възможно тези хора, които махнаха директорите на „Булгаргаз“ и на НЕК, за да сложат обвързани лица, да говорят за корупция? Дали е нормално министър Асен Василев на 21 март заяви, че преговори с „Газпром“ няма да водят, а по-късно да се окаже, че в продължение на един месец, са се водили преговори? Къде отиде прозрачното управление? Не им прави чест на тези хора да говорят за корупция“, не скри недоволството си Теменужка Петкова.

Бившият енергиен министър отговори на въпроса дали е имало загинали работници по време на строителството на „Балкански поток“, каквито обвинения бяха отправени по-рано днес от премиера Кирил Петков: „За трудовата дисциплина на обекта отговорност носи изпълнителят. Всички въпроси, свързани с работниците носи изпълнителят на проекта“.

От думите ѝ стана ясно още, че ОВОС на проектът е бил спазен. България е получавала своите доставки на газ по тази тръба. Мрежа пък била свързана през 5 точки с "Булгартрансгаз".

На въпрос за концесионните такси Теменужка Петкова отговори така: „Надявам се когато управляващите се запознаят с документите да спрат да подвеждат хората. 8% е нормата на възвръщаемост по този проект. „Балкански поток“ носи стотици милиони приходи на страната ни. България е получила 683 милиона лева авансово от „Газпром“ за капацитет до 2023 г. Ще оспоря и другата мантра, че няма нито един лев от парите на българските данъкоплатци вложени в проекта - парите са взети от „Булгартрансгаз“, което е търговско дружество, другата част е привлечен ресурс от компанията-изпълнител. Връщането на средствата ще започне след пускането на обекта в експлоатация“, поясни Петкова.

На въпрос защо проектът се е оскъпил до 3 млрд. лева, Теменужка Петкова отговори така: „Ситуацията в региона беше силно променена. Наоколо се развиха множество проекти. Изграждането на „Турски поток“ бе голям удар за нас и ако не бяхме се включили, щяхме да изпаднем от газовата карта на Европа. Всички тръби и компресори, които модернизирахме срещу 750 млн. лева, ни дадоха възможност да се включим в тази система“, увери бившият енергиен министър.

Петкова допълни, че сега сме в ситуация да не знаем какъв договор е сключил премиерът за доставките на американски газ.

Водещи новини

Още новини