Теодора Генчовска: Нашият стремеж е да завършим процеса на разговори с ОИСР в рамките на две до три години

МВнР
share

Нашият стремеж е да завършим процеса на разговори с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в рамките на две до три години, какъвто е опитът на страните от ЕС, последно присъединили се към организацията, като Литва. Това каза министърът на външните работи Теодора Генчовска по време на парламентарния контрол. 

На 25 януари т.г. от ОИСР обявиха, че започват разговори за присъединяване към организацията с България и още пет страни.

Генчовска изтъкна, че за целта е необходима максимална мобилизация на българската администрация, включително адекватен кадрови ресурс във всяко едно ведомство за работа по процеса на присъединяване, както и осигуряването на необходимите финансови средства. 

Министър Генчовска отбеляза, че присъединяването на България към ОИСР е залегнало сред основните външнополитически приоритети в Споразумението за съвместно управление в периода 2021-2025 г. 

Теодора Генчовска каза още, че на този етап размерът на дължимите от България разходи, свързани с процеса на присъединяване, трудно може да бъде определен с точност. Вземайки предвид декласифицирани финансови отчети на ОИСР за предходни периоди, както и базирайки се на неофициална информация от Секретариата, може да се очаква, че общата сума на тези разходи би възлязла годишно между 2 и 4 млн. евро, каза министърът.   

ОИСР започва преговори с България и още пет страни за приемането им в организацията

Генчовска посочи още, че като ръководител на Междуведомствения координационен механизъм за присъединяване към ОИСР вече е разпоредила и на 24 февруари беше свикано първото му заседание.  Съставът на междуведомствения механизъм е адаптиран в съответствие на новата структура на Министерския съвет, отбеляза Генчовска. 

Министърът каза, че в предстоящия процес на разговори с ОИСР от ключово значение за успешното и бързо постигане на целта за членство в организацията е ролята на Народното събрание. Тя добави, че практиката от предишните кръгове на разширяване на ОИСР показва, че е целесъобразно формиране на временен парламентарен механизъм по присъединяване към ОИСР с участието на представители на всички политически партии. 

Водещи новини

Още новини