Асен Василев: България не предвижда да затваря ТЕЦ-ове

Булфото (архив)
share

България не предвижда да затваря топлоелектрически централи заради Плана за възстановяване и устойчивост и Зелената сделка, заяви на изслушване в парламента вицепремиерът Асен Василев.

Той увери, че сигурността на енергийната система е гарантирана, но България няма как да се откаже от своята енергийна независимост:

„Цената на газа - ресурс, който България не контролира и в нашия регион имаме един основен доставчик, който в момента е във война с Европейския съюз и ни сложи в списък с неприятелски държави.

Има много широкомащабни мерки свързани с инсталирането на малки соларни централи, много голяма програма за саниране, геотермалните източници на енергия, които даже и при нискотемпературен режим могат да помогнат с отопление. Един голям капацитет от батерийни мощности - 6000 мегаватчаса, които могат да подават пикова енергия от около 1 гигават.  Т.е. да намалят пика на потреблението с 1 гигават“.

НС започна със скандал за назначенията в горите, започна изслушването на Асен Василев

По другите въпроси 

Ако България беше приела предишния вариант на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), сега щяхме да имаме проект за парогазова централа, при липса или много висока цена на природния газ. До 15 март чакаме техническо съгласие от ЕК за НПВУ. Веднага след одобрението може да започне работата по проектите, каза Асен Василев. 

Не се предвижда затварянето на 1600 мегавата мощности, но остава целта за намаляване на въглеродните емисии с 40 процента. Въглищните централи ще работят в по-кратък период, но това не е страшно, защото летният пик на потребление на енергия изисква 5000-4500 мегавата, докато зимният пик е 7500-8000 мегавата и тогава ще ни трябват тези централи. България не иска да се откаже от своята енергийна независимост. Затова не се съгласихме за затварянето на въглищните централи и преминаването им на газ. Това щеше да ни постави в много неизгодна ситуация да получаваме природен газ от източник, който сега води война, каза Василев.

Асен Василев с горещ коментар за Плана за възстановяване и протестите у нас

Мощностите от батерии от 6000 мегавата, които са заложени в НПВУ, както и търсенето на геотермална енергия ще се правят на пазарен принцип и ще се контролират от Европейската банка за възстановяване и развитие, каза финансовият министър.

По предварителни изчисления България има достатъчен ресурс на топла и гореща вода. Ако не за енергия, тя може да се използва за отопление на жилища и оранжерии и да намалим разходите за природен газ и електричество, каза Василев.

В НПВУ е заложено купуването на влакове, защото вече има изградена жп инфраструктура за тях, а друга скоро ще е готова - например линията Пловдив-Бургас. Липсва ни подвижен състав - мотриси и вагони, както и системи за управление на мрежата. Същото се отнася и за крайградските железници, посочи Василев.

Водещи новини

Още новини