Кабинетът "Станишев" изхарчил милиони за съмнителни поръчки

share

Драстични нарушения за десетки милиони лева при провеждането на обществени поръчки от министерства, държавни и изпълнителни агенции и областни администрации е констатирала Агенцията за държавна финансова инспекция.

Одитът обхваща периода на управление на кабинета “Станишев” - 2005-2009 г. През 2008 г. Народното събрание провежда специална обществена поръчка за доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на допълнение и разширение на IP базирана гласова комуникационна система. Съгласно списъка с капиталовите разходи на Народното събрание за 2008 г. за това са предвидени 170 000 лв. Впоследствие са извършени промени по бюджета на Народното събрание, като средствата, предвидени за разширението на IP телефонната централа, стават 2 400 000 лв. без ДДС.

Увеличението е обосновано с изграждането на подобна система и в почивната база на Народното събрание във Велинград и изграждане на безжична комуникационна система между сградите на Народното събрание. От АДФИ установяват, че не е било налице основание за засекретяване на обществената поръчка за базата във Велинград съгласно Наредбата за възлагане на специални обществени поръчки. За установеното нарушение Георги Пирински отново отнася акт.

През 2007 г. са извършени разходи за осигуряване на самолетни билети за превоз по въздух на пътници и багаж при служебни пътувания в чужбина на служителите на МВР на стойност 1 045 256 лв. без ДДС. За извършените разходи, както и в случая със самолетните билети за депутатите, не е проведена следващата открита процедура по Закона за обществените поръчки. За нарушението е съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) срещу Румен Петков - бивш министър на МВР.

“Доколкото си спомням, предоставих на проверяващия орган на министерството на финансите доказателства, че не аз съм се занимавал с този тип дейности, което не отменя отговорността ми като министър”, коментира Румен Петков. Той заяви, че за всички разходи са разглеждани по три и повече оферти. “Случаят се реанимира сега по незнаен за мен повод. Има хора, които смятат, че животът е започнал през август - септември 2009 г., обясняват всичките си управленски и политически неуспехи и провали с миналото”, каза бившият МВР шеф. И отсече: “Изтъркан жанр!”

При три финансови инспекции на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) пък са установени нарушения в областта на обществените поръчки, за които са съставени 28 акта срещу бившата социална министърка Емилия Масларова. Така например на 12 юли 2007 г. между МТСП и “Сердика 22” ЕООД е сключен договор за малка обществена поръчка за преустройство на ведомствен апартамент в жк “Овча купел” на стойност 58 569 лв. без ДДС. Договорът е сключен, без да са събрани три оферти, както изисква Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки. Същият договор впоследствие е изменен с допълнително споразумение, като се включват допълнителни Строително-монтажни работи (СРМ) за 7882 без ДДС.

На 18 декември 2007 г. пък между МТСП и “Стара Загора 2007” ООД е сключен договор за реконструкция, преустройство и пристройка в административна сграда на Работническата поликлиника гр. Стара Загора за нуждите на регионалните структури на МТСП на стойност 18 806 601 лв. без ДДС. Договорът е сключен след проведена процедура на договаряне с обявление при наличие на основания за провеждане на открита процедура по реда на ЗОП.
 

Водещи новини

Още новини