България има стратегическо партньорство със САЩ, посочи пред журналисти досегашният министър на отбраната Георги Панайотов, който е номиниран за посланик там.
В отговор на въпрос той напомни, че става въпрос за процедура, която започва с решение на Министерския съвет, след което се иска агреман - съгласието на приемащата държава за това дадено лице да стане посланик на България. След това се издава указ на президента и тогава вече назначението на посланика е в сила. Тоест - аз съм номиниран за посланик на България в САЩ, но все още не съм такъв, каза Георги Панайотов след церемонията, на която предаде поста на новия министър на отбраната Стефан Янев.
На въпрос дали дипломатическият му опит е изиграл роля при решението за номинирането му, Панайотов каза, че идва от МВнР, където е протекла цялата му професионална кариера.
"Седемте месеца в МО ми дадоха много, но цялата ми кариера е свързана с МВнР, по-точно с политиката за сигурност", посочи Панайотов.
Той отбеляза, че България има стратегическо партньорство със САЩ, които са най-силният съюзник в НАТО, с уникални военни способности. Имаме и пътна карта за сътрудничество в областта на отбраната. Имаме вече купени изтребители от САЩ и се планират още осем за ескадрила, а много български офицери са обучавани в САЩ.
Панайотов напомни и за голямата българска общност в САЩ. Подготовката на пилотите ни, които се обучават в САЩ за изтребителите F-16, върви гладко и нормално. Още една група е заминала да се обучава, в различни военновъздушни бази са. Първият самостоятелен полет на български пилот на F-16 вече беше извършен, припомни Панайотов. Потенциалът не е използван, смята Георги Панайотов, попитан за предизвикателства във връзка с очаквания посланически пост.
В последните няколко години доверието между двете ни страни силно пострада и то трябва да бъде заздравено и затвърдено, посочи Панайотов, който определи като най-голямото си предизвикателство да възстанови доверието, загубено през последните няколко години, със САЩ.