В ушите на избирателите звучи един рефрен - избори, избори, избори, което не им се харесва. Още след вторите парламентарни избори имахме проучване, което ясно показа, че хората искат правителство, а не нови предсрочни избори. В момента всички партии влизат в предизборна кампания и се намираме в класическа блокажна ситуация.
Това каза в предаването "Лиде в лице" по БТВ социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова, която коментира последните горещи политически събития в страната.
"Според мен от "Има такъв народ" показаха неадекватност за справяне с политическата ситуация. Избирателите на ИТН основно не харесват политиците и искат те да бъдат наказани. Има и такива от малкия и средния бизнес, които явно очакваха, че успешен бизнесмен като Слави Трифонов ще успее да се справи с положението. Точно тези хора сега са разочаровани от ИТН и ще пренасочат гласа си", разкри тя.
"Протестните партии показаха, че да се говори само, че не се харесва ГЕРБ няма да стигне. Тези партии трябваше да седнат много по-рано и да се разберат за допирните си точки. Това трябваше да стане още април-май, а не сега да взривяват мостовете помежду си. Президентът също не успя да се справи с ролята си. Аз не съм убедена, че най-правилният подход бе на КСНС да се сложи на масата единствено актуализацията на бюджета. Помним, че тогава всички партии излязоха разочаровани от КСНС", даде приемр Димитрова.
"Имам чувството, че в момента всички участваме в един бизнес модел и всеки пита има ли шанс нова партия да спечели изборите. Колкото повече се говори за един хипотетичен проект, толкова повече се покачват акциите му. Според мен е възможно един нов проект да спечели изборите. За мен президентът седи най-вероятно зад един нов проект на Кирил Петков и Асен Василев. Най-малкото можем да съдим за това от днешното интервю на премиера Стефан Янев. Дори и президентът да не седи зад този евентуален нов проект, то той ще се ползва с неговата подкрепа. Не искам да влизам в спекулации. Тепърва ще правим наше социологическо проучване, чакаме да се успокоят нещата", добави социологът.
"Не смятам, че ще има коренно различни резултати, ако изборите са 2 в 1 или поотделно. Ако изборите са поотделно, първо ще са тези за президент и после ще са тези за парламент. Със сигурност мога да кажа, че при три седмици поредно гласуване избирателната активност ще е най-ниска за последните избори - парламентарните", завърши Боряна Димитрова.