Депутатите от Комисията по икономическа политика, иновации и туризъм изслушаха на днешното си заседание служебния министър на икономиката Кирил Петков.
Петков отговари на въпроси относно предвидените мерки за бизнеса и икономиката във връзка с очакваната COVID криза и как тяхната реализация е залегнала в актуализацията на бюджета.
"Актуализацията на бюджета е много важна, за да може да има адекватни мерки и държавата да поеме разходите на хората, ако има едно евентуално затваряне. Предвидената допълнителна сума е 430 млн. лева и според нас тя ще стигне за всички мерки. Разговаряхме с всички браншове и те бяха категорични, че искат да участват в изготвянето на мерките и средствата за тях. Друго тяхно желание беше да не бъдат евентуално затваряни бизнеси преди да има актуализация на бюджета и ясно определени мерки, които да ги подпомогнат по време на това затваряне", заяви в началото Кирил Петков.
"Когато ние започнахаме като служебен кабинет, повечето мерки изтичаха и нямаше средства за тях. Ние трябваше да вземем решение дали ще продължим да отпускаме по 50 лева за пенсионерите, ще продължи ли мярката 60/40. Ние трябваше да измислим начин да подпомогнем възможно най-смислено бизнеса. В момента слагайки всеки един лев в бюджета ние увеличаваме портфолиото по две и така даваме възможност на бизнеса да се възползва", добави министърът.
"Трябва да има и регистри, чрез които да бъде ясно къде отиват публичните средства. Това е много добра идея и заедно с Министерството на труда и социалната политика трябва да я обсъдим и възможно най-бързо да бъде реализирана. Мярката 60/40 също работи много добре, но все пак я променихме леко, защото имахме ограничения в досегашния бюджет и ако беше продължила да действа в същия порядък, просто нямаше откъде да вземем средства. Знам, че има недоволни бизнеси, но не сме взели сами това решение. Проведохме сериозни и дълги разговори с работодателските организаци и синдикатите. На база на тези разговори взехме решение за промяна в мярката. При актуализацията на бюджета, ако искаме да върнем стария дизайн на мярката, 430 млн. лева няма да са достатъчни. Ще са необходими повече средства и това го решавате вие тук в парламента", разкри Кирил Петков.
"Всички макроикономически портали обявяват България за страхотно място за инвестиции, защото данък печалба е 10%. Но проблемът е, че има страх у чуждестранните инвеститори от корупция. Ако успеем да премахнем този страх, ще успеем да привлечем много повече чужди инвеститори. Утре ще представим една нова мярка - "Община с нулева корупция". Това ще стане заедно с "Трансперъси интернешънъл". Ще издаваме сертификати на тези общини. Когато дойде чужд инвеститор, ние ще му представяме тези общини. Аз се надявам, че общините ще се конкурират и всяка ще се стреми да получи такъв сертификат за нулева корупция. Вече има интерес към тази мярка. Вчера от община Видин се свързаха и заявиха, че искат да са първата сертифицирана община. От община Бургас също заявиха желание, че искат да участват в тази пилотна мярка. Според мен с такива мерки за 2-3 години нещата ще се променят драстично и България няма да се рекламира само с това, че данъкът печалба е 10%", категоричен бе икономическият министър.