Трябва да изберем между представителна демокрация и представление, заяви пред БНР съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.
В тези два парламента, които с лека ръка обявяваме за политическа фира се случва нещо, смята Христо Иванов.
„В тези парламенти на българската политическа класа ѝ се налага да се научи, че живеем в ново време. Четири партии в рамките на 5% са наредени, през един процент. Това означава друга формула, базова, за политическата стабилност. Формула на договарянето. Формула на съвместяването на легитимни интереси.“
„Слави се опита да се държи като следващия голям, като следващия спасител с 65 депутата. Цената е всички да се научим, че вече живеем в епохата на група равноправни субекти“, коментира Иванов.
Демокрацията е нестабилна именно, за да може политиците да се чувстват несигурни, заяви още лидерът на „Да, България“. По думите му ще трябва да научим наново думите коалиция и компромис. Новата култура на споразумяването трябва да съществува при реално равноправие и прозрачност, смята той.
„В следващия парламент трябва да има правителство, което да свърши работа. Не бих казал на всяка цена. Има разумна цена. Всеки трябва да се откаже от претенцията да се опитва той да е големият.“
Запитан задава ли се нов десен проект на Кирил Петков и Асен Василев, Христо Иванов отбеляза:
„Те са наши съмишленици. Това, което са започнали, генерира доверие и трябва да продължи. Това, че генерира и атаки, валидира факта, че то трябва да продължи. Естествено е за нас да ги подкрепим в техните намерения, но те казаха, че след като се разпусне парламента ще анонсират своите решения.“
В отговор на въпрос може ли Кирил Петков и Асен Василев да влязат в листите на ДБ за изборите наесен, Иванов изтъкна:
„Да не влизаме в такива спекулации в момента. (...) За нас е много важно да не позволим това събиране на българската демократична общност на едно място да бъде разколебано. Ще направим всички разумни действия да не позволим раццепление, напротив - да се съберем, да надградим, да използваме потенциала и доверието, което всеки един носи. Това е въпрос на политическа технология и намиране на формула. Ние сме изключително позитивно настроени, че това трябва да се свърши. Но нека те да си вземат решенията и да ги анонсират и оттам нататък ще работим.“
Естествено е да имаме кандидат за президент, заяви още лидерът на „Да, България“.
Относно обявената за днес среща с БСП в рамките на консултациите за съставяне на кабинет с третия мандат Христо Иванов поясни, че няма да отидат:
„Тази среща няма предмет. При изначалната яснота, че мандат, даден на БСП, е обречен и при реалността, че мнозинство няма, тази среща се превръща в предизборен пиар за г-жа Нинова.“
Иванов припомни, че е имало възможност чрез предварителни разговори преди държавният глава да връчи третият мандат да се предложи на президента готова формула, но именно на този етап е пропаднал третият мандат.
„Той просто се превърна в предизборен сценичен реквизит.“
По темата със забавянето с третия мандат преди неговото връщане, което бе анонсирано от лидера на БСП Корнелия Нинова, Иванов отбеляза:
„Трябва да се даде време и в този смисъл ние няма да лицемерим и да я корим за това. Този мандат поне тази работа да свърши – да осигури време. (…) Трябва нещо да свършим. Поне да актуализираме бюджета.“
Относно промените в Закона за съдебната власт и амбициите за закриване на специализираното правосъдие Христо Иванов каза, че в правната парламентарна комисия от ИТН тупат топката. „Има много широк общ консенсус, че тази бухалка трябва да бъде премахната, така че никой да не може да я използва занапред.“
Главният прокурор трябва да свикне да идва в парламента, това трябва да се превърне в рутинна процедура, а не да бъде сюблимен момент, в който всички се стичат в правна комисия, подчерта още Христо Иванов. Не е въпросът в това някой да прави дуел с Гешев, допълни той.