Министерството на здравеопазването защити смяната на проф. Асен Балтов, който бе отстранен от директорския пост в УМБАЛС "Пирогов". Основният аргумент е злоупотреба със средства на НЗОК. Преди Балтов беше направена рокада и в болница "Лозенец" и в "Александровска". Така трите най-големи и важни държавни лечебни заведения, ситуирани в София, попаднаха под прицела на служебното здравно министерство. Това пък предизвика остри реакции както в гилдията, така и сред политиците.
От ГЕРБ подозират опит за разчистване на сметки. От партията категорично се противопоставиха на рокадите в здравеопазването на фона на пандемията. Защитиха професионализма на лекарите и се възмутиха от действията на служебния здравен министър.
Недоволство от рокадите имаше и от страна на КНСБ. Специалисти предупреждават, че смяната на ръководствата уязвява работата на лечебните заведения. Българският лекарски съюз (БЛЗ) се разтревожи от тенденциозния натиск върху болниците не само в София, но и в страната.
Всички сега се питат дали ще се прибегне до смяна и на ръководителя на Военномедицинска академия.
Коментар по тази тема направи Христо Гаджев от ГЕРБ.
"Да уволняваш лекари от първа линия, а сам да не си стъпил в Ковид отделение, изглежда като пристъп на тежък професионален комплекс", заяви той.
"Явно единственените две причини ген. Мутафчийски все още да е началник на ВМА са: Тя не е подчинена на комплексираното ръководство на МЗ, а на министерство на отбраната. Уволнението му трябва да бъде подписано от Радев и той да понесе тази отговорност. Тези уважавани професионалисти веднага ще си намерят работа другаде. Но изчегъртването на лекари от първа линия е доста извратен начин за благодарност към усилията им", коментира още Христо Гаджев в свой пост във фейсбук.
Военномедицинска академия е подчинена структура на Министерството на отбраната.
Основите на Военномедицинска академия (ВМА) са положени на 1 декември 1891 г. На този ден влиза в сила Заповед на военния министър № 439 от 19.11.1891 г. за създаване на Софийска обща гарнизонна болница. За неин първи началник е назначен д-р Георги Золотович, лекар на Военното училище, участвал в изготвянето на законопроекти за здравеопазването и един от основателите на Българския лекарски съюз.
Днес ВМА обединява пет многопрофилни болници за активно лечение – в София, Пловдив, Варна, Плевен, Сливен; две за продължително лечение и рехабилитация – в Банкя и Хисаря; десетки медицински пунктове в поделенията на Българската армия, Научноприложен център за военномедицинска експертиза, авиационна и морска медицина; Военномедицински отряд за бързо реагиране, Научноприложен център за военна епидемиология и хигиена – София, с филиали в Пловдив, Сливен и Варна; Научноизследователски център за радиологична, биологична и химическа защита и Център по психично здраве и превенция. Създадена преди повече от век само за нуждите на военнослужещите от Софийския гарнизон, Академията се превръща в една от най-иновативните болници в България и днес е отворена за всички.
Генерал-майор д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS, е начело на ВМА от 7.02. 2018 г. с указ на президента и заповед на министъра на отбраната. След възникването на пандемията той оглави Националния щаб за борба с COVID-19.
Още по темата с рокадите вижте и в това видео: