Погледите на целия свят бяха отправени към Женева, където Джо Байдън и Владимир Путин за първи път застанаха един срещу друг. Какво остана скрито?
"В САЩ тази среща попадна в едно вътрешно разделение между републиканци и демократи. Републиканското пристрастие бе по-изразено. Но няма превъзбуда дори от демократите по отношение на срещата", това каза в предаването "Офанзива с Любо Огнянов" по NOVA NEWS вицепрезидентът на Атлантическия клуб Елена Поптодорова.
За нея дипломацията е работила през изминалата седмица. Целта на самата среща е била да се постигне някакво ниво на сигурност, да се стъпи на реализма. Байдън е успял да проведе свободен разговор, да постави въпроси от странан на САЩ - ядреното въоръжение, екологичните промени, кибератакити и сигурността на това пространство.
Елена Поптодорова информира, че са се създали работни групи за ядрените оръжия и киберпространството, което също е стъпка напред.
Тя спомена, че е демонстрирана уважителност, макар и не доверие, като Байдън и Путин взаимно са признали професионалните качества на другия. Поптодорова добави, че не е имало връщане назад, а успокояване, която води до предсказуемост.
По отношение на Балканите Елена Поптодорова заяви, че Русия ще продължава да разчита на съюзника си Сърбия, а през инициативата "Три морета" трябва да започнат да се реализират проекти, които да допринасят за ситурността на региона. Тя смята, че основната цел за постигане е дигиталната свързаност, където България изостава.
За санкциите по закона "Магнитски" вицепрезидентът на Атлантическия клуб заяви, че се очакват действията на българските власти.