Служебният министър на енергетиката Андрей Живков представи изводите от прегледа на състоянието на енергийните дружества, предаде репортер на novini.bg.
В енергетиката ни трябва силна експертиза, заяви той.
"Дружествата в сектор енергетика са обединени под шапката на БЕХ. Компанията има достъп до атрактивни финансирания, но вместо да ги използва, за да се превърне в регионален играч, започва да решава краткосрочни проблеми. Това е класически пример за дългова спирала. Задълженията се изразяват в това да решава финансовите проблеми под шапката на БЕХ. Такова е положението при Националната електрическа компания, която има задължения от над 2 млрд. лева. Тези задължения не се обслужват, а само се предоговарят. Друг пример е ТЕЦ "Марица 2" - проблемите там се решават също частично. БЕХ закупува емисии. Консолидираните ѝ задължения към БЕХ са 580 млн.лева. Това дава отражение и на "Мини Марица - Изток". Това води до ликвидни проблеми и затруднения в изплащанията на заплатите на работниците. Няма никаква визия как да се решат проблемите. Ние проведохме много срещи. Проблемите наистина са сериозни", каза още той.
По думите му хората от Маришкия басейн са много разтревожени, защото не знаят какво ще се случи с тях.
"Ако тази практика продължава, може да бъде застрашена инвестиционната програма на дружеството, която е свързана с трансграничните връзки на електроенергийната система и безпроблемното обединение на пазарите, които предстоят да се извършат", каза той.
Що се отнася до "Булгартрансгаз", Живков заяви, че както се знае се започва мащабен проект и това води до нарастване на задълженията му. "Имаме съмнения, че рентабилността на проекта е такава, каквато е представена на обществото. Имахме възможност да огледаме някои данни", уточни още той.
"Принципно да се правят такива инвестиционни проекти не е зле, но когато идеята е да има увеличение на паричните потоци. "Булгаргаз" е другото дружество, което е обществен доставчик на газ и страна по договорите за доставка. Това от своя страна трябва да ни гарантира диверсификацията. Дружеството обаче има ликвидни задължения и това се дължи на факта, че "Топлофикация - София" не си изплаща задълженията. БЕХ цедира задълженията на Топлофикация към Булгаргаз, а те са в размер на 760 млн. лева.
"Липсата на политика в енергетиката в последните години е довела нещата до това тежко състояние", подчерта още Живков.
По думите му сега ще форсират нещата и ще отпушат няколко финансови потока, които да се влеят в сектора.
"Знаете, че гръцката връзка се бави. Влезли сме в контакт и те имат нашето съдействие. Надяваме се последният обявен график да се спази и тя да влезе в експлоатация до края на юли догодина", каза той.
2,5 млрд. лева са задълженията на БЕХ.
Заместници на Живков ще бъдат Мирослав Дамянов и Александър Николов. Дамянов е с огромен опит в областта на енергетика, занимавал се е с много процеси, сред които управлението на енергийната система и либерализацията на енергийните пазари. Николов пък е специалист в телекомуникациите. Управлявал е проекти, свързани с рискови капитали.
Когато поех поста, ми бе обяснено, че в енергетиката проблемите са изчистени и всичко е цветущо, но още след първия ден стигнахме до проблеми, каза служебният енергиен министър.