Нашият призив към Европейската комисия е незабавно несправедливостта бъде отстранена, като се мине на процентно разпределение на ваксини на глава от населението. Това каза премиерът Бойко Борисов на пресконференция във Виена след срещата му с с австрийския канцлер Себастиан Курц и премиерите на Чехия - Андрей Бабиш, на Латвия - Артурс Кришянис Каринш, на Словения - Янез Янша и на Хърватия – Андрей Пленкович.
Във фокуса на разговора на шестимата лидери беше позицията за справедливо разпределение на ваксините срещу COVID-19 въз основа на процента на населението на всяка страна членка на Европейския съюз. Срещата се проведе в австрийската столица, след като в събота Борисов, Курц, Бабиш, Каринш, Янша, а по-късно към тях се присъедини и Пленкович, изпратиха писмо до председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Позволете ми първо от името на всички колеги и мое име да благодаря на Себастиан Курц, на канцлера на Авсрия, не само за днешната среща. Една седмица наред водим телефонни разговори. Написахме писмо, защото ние винаги сме вярвали в европейската солидарност и в решенията на Европейския съвет. На Европейския съвет на 21 май сме гласували пропорционално на глава от населението да бъдат разпределяни ваксините. Темата е приключила за нас. След това бяха ни посочени няколко ваксини, които са еднакво добри. Преговорите ги води Европейската комисия, гаранцията за качеството на ваксините е на Европейската агенция по лекарства и ние съответно сме закупили, договорили по няколко милиона от всички видове ваксини. Нито една от компаниите не изпълнява договорите си. Нещо повече, от графиката, която австрийските колеги предложиха, се оказва, че те не само не изпълняват договорите, те ги нарушават, нарушавайки пропорционалното разпределение, което като Съвет сме решили. Казват, че комитет имало някакъв, който взимал по-важните решения от Европейския съвет. Не мога да разбера как може да бъде променено решение на Съвета без самите ние да сме го променили, заяви Борисов.
Европейската комисия и Европейският съвет свършиха огромна работа. Ако някъде по тях е станал този проблем, именно днешната среща и нашият призив към Комисията е незабавно тази несправедливост бъде отстранена, като се мине на това, което сме се разбрали за процентно разпределение на глава от населението. Това е наше желание. Действително ще излезе, че май месец едни държави-членки ще натрупат колективния имунитет, други няма. Или ще ни пратят в други посоки да търсим ваксини от трети страни. Ако искат това да направят, нека да го направят, отбеляза премиерът.
Убеден съм, че новите 10+4 млн. ваксини, които днес знам, че още 10 са договорени, ще ни бъдат дадени на тези, които сме по-назад. Още повече, че на 4 април в България има избори. Ваксинационната кампания ни е изключително важна, за да може целия демократичен процес на избори, да бъде спазен. Максимум хора да бъдат ваксинирани и да отидат да гласуват, подчерта министър-председателят.
В момента единият подход е като на Виктор Орбан, да се вземат руски и китайски ваксини, а другият е като нашия подход, на Европейската народна партия – една несправедливост да бъде поправена, един проблем да бъде решен. Ние не сме надзорен орган, който да следи как се разпределят ваксините в Европа. Казват на коя дата, изпращаме самолет или идва ТИР и ние ваксинираме. Ние не искаме някакви подаяния да ни се направят. България е инвестирала в разработването на ваксините. Откъде-накъде сега ще има таблица за класиране? Това е политически шамар. Какво излиза - че малтийският премиер е най-добрият премиер, че е доставил най-много ваксини? Не е вярно. Ние сме инвестирали, платили сме солидарно и гласували на Съвета. Надявам се утре на видеоконферентната среща с Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел този въпрос да бъде решен, заяви Борисов.
В отговор на въпрос дали има вероятност ГЕРБ да напусне Европейската народна партия по подобие на "Фидес" – партията на унгарския премиер Виктор Орбан, министър-председателят каза: "Аз и моята партия ГЕРБ сме от най-старите членове на ЕНП. Коалиционният ни партньор СДС е в ЕНП. Не виждам нито едно основание да напуснем ЕНП. През ум не ни минава, поне на мен".
Един от журналистите отбеляза че в навечерието на парламентарните избори на 4 април в България доверието към управляващите спада, има и проблем със свободата на словото, като помоли Борисов за коментар. В отговор премиерът посочи: "Досега съм спечелил 13 избора. Всички социологически агенции дават разлика 4-6% между ГЕРБ и останалите. Ще говорим след изборите. Въпросът за свободата на медиите в България е некоректен. Най-големите медии се държат от големи чуждестранни компании, по никакъв начин не са свързани с нас. Смея да твърдя, че в България свободата на словото е толкова свободна, че трудно се сравнява с другите държави".
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?