Напрежение между ГЕРБ и Демократична България в София

Булфото, архив
share

Напрежение между ГЕРБ и Демократична България отново привлече вниманието към Столичния общински съвет (СОС). Повод за това станаха гласувания в Комисията по образование и култура. Нейният председател Малина Едрева (ГЕРБ) не спести критиките към колегите си от опозицията за несериозното отношение и за главането "против" важни промени, сред които и откриването на нови групи в детските градини в столицата. 

"В работата ни като общински съветници няма по-важна отговорност от тази пред обществото, а принципите са водещи при взимане на решения", коментира темата Едрева в свой пост във фейсбук от сряда, 10 февруари.

Оказа се, че явно общинските съветници от Демократична България не са харесали критиките й, защото председателят на образователната комисия публикува нов пост днес, в който категорично отхвърля да има тенденциозно отношение към опозицията в СОС.

"Това може да се види и при разглеждане на доклади, както от общинските съветници, така и от районните кметове. И докато докладите на районните кметове от Демократична България в повечето случаи са добре подготвени и мотивирани, с ясна цел да бъде взето едно или друго решение по проблемите на града, това по никакъв начин не може да се каже за повечето доклади на съветниците от Демократична България. В този случай говорим за липсваща компетентност или целенасочени усилия за използване на общинския съвет не за решаване на важни за столичани казуси, а за политиканстване и партийно утвърждаване", заяви Едрева.

Групата на "Демократична България" няма да участва в днешното заседание на СОС

Тя даде и няколко примера за несериозното отношение към други гласувания: 

Нека ви дам пример с доклада за премахване на паметника на Съветската армия. Няма да коментирам важността на тази тема, в момент, когато цялото ни общество е изправено пред невиждана здравна, социална и икономическа криза. И докато всички останали представители на институции търсехме възможности да запазим живота и здравето на хората, да намалим и компенсираме икономическите последици от тази криза, вие от Демократична България с ръка на пулса на обществените нужди се занимавахте с един паметник. Но да погледнем по същество предложението! В наредбата на Столична община ясно е записано какво трябва да включва всяко едно предложение за преместване или премахване на паметник. Член 20 ал. 2 казва, че предложенията трябва да съдържат:

1. Подробни мотиви за предлаганото действие;

2. Предложение за мястото, на което да бъде преместен паметникът или възпоменателния знак;

3. Проект за разполагане на новото място;

4. Посочен източник на финансиране за извършване на това действие.

Вашият доклад не съдържа три от посочените 4 изисквания. Ако вие, г-н Лалов и колеги от Демократична България имате нужда от юридическа помощ за елементарни неща, като написването и внасянето на нормативно издържани доклади, кажете си. Сигурна съм, че в тези времена на съпричастност и подкрепа, ще се намери кой да ви помогне. В крайна сметка компетентна и конструктивна опозиция е много важен елемент от всяко демократично общество, а некомпетентност на заеманите от вас позиции, не е от полза за никого.

Водещи новини

Още новини