Навсякъде по света започва да се говори за образователен дефицит. Дистанцията е онова, което създава проблеми, каза в предаването "Лице в лице" по БТВ политологът и бивш служебен министър на образованието доц. Румяна Коларова по повод дистанционното обучение, въведено заради пандемията от коронавирус.
Другият проблем е свързан с интензивността на контакта. Много е трудно родителите да гарантират, че вниманието на детето ще бъде на 100% в екрана. Вкъщи липсва мортивацията, която съученциите си дават взаимно, заяви доц. Коларова.
В образованието навлязоха технологиите, обнови се учебното съдържание. Убедена съм, че скоро няма да преминем към 100% присъствено обучение, а по-скоро ще преминем към хибриден модел и той няма да трае малко, отбеляза тя.
Според нея учителите ще променят нагласите си към ваксинацията.
Доц. Коларова коментира и политическата ситуация в България и изострянето на тона преди наближаващите парламентарни избори.
За мен има два основни проблема пред изборния процес и пред признаването на резултатите от изборите. Единият е пандемията, а другият – голямото противопоставяне. Пандемията е заплаха заради страха от ниско участие, заради орагнизационните проблеми. Страхувам се, че радикалното противопоставяне може да ни доведе до ситуацията, в която Тръмп постави американската демокрация. 4 г. той екзалтираше своите привърженици, че резултатите на изборите могат да бъдат признати само ако той е победител. В момента в България никой не може да каже дали ще е победител. Да влезеш в изборите с нагласата, че те ще бъдат фалшифицирани, означава да обречеш дори собствният си успех на съмнения, заяви доц. Румяна Коларова.