Драгомир Стойнев: Трябва по-голяма координация в ЕС за изход от пандемията COVID-19

Булфото, архив
share

Необходима е по-голяма координация между държавите-членки на Европейския съюз за намиране на общи решения и изход от пандемията COVID-19. Това заяви председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) Драгомир Стойнев по време на Видеоконференцията на Комисиите по европейски въпроси на парламентите на ЕС (КОСАК).

Поради продължаващата усложнена от COVID-19 международна обстановка, форумът във видеоконферентен формат замени обичайния Пленарен КОСАК. В продължение по темата, г-н Стойнев изрази своята загриженост, че чрез блокирането на Многогодишната финансова рамка, държавите членки ще бъдат лишени от необходимия им финансов ресурс за изпълнението на конкретни мерки за справяне с кризата. От такъв акт на блокиране на средствата с политически подбуди най-много страдат гражданите на ЕС, допълни той.

В най-важното събитие, бележещо края на Парламентарното измерение на Германското председателство на Съвета на ЕС, участие взеха канцлерът на Федерална Република Германия, г-жа Ангела Меркел, която представи пред парламентаристите отчета на Германското председателство, както и председателят на Европейската комисия, г-жа Урсула фон дер Лаейн, която във втория ден от КОСАК бе панелист по темата за бъдещето на Съюза.

В изказването ѝ сред поредицата от важни теми се открои тази за възстановяването от кризата, породена от COVID-19, като председателят на ЕК още веднъж изтъкна централната роля на националните парламенти в процесите по изготвяне и приемане на Националните планове за възстановяване. Сред другите говорители на Видеоконференцията бяха директорът на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията, д-р Андреа Аммон както и секретарят на федералното министерство на здравеопазването, д-р Томас Гебхарт.

На живо: Представят Национален план за готовност при пандемия

Интересен и иновативен момент от Видеоконференцията бе включването в дневния ѝ ред на извънредно добавена тема, която обхвана възобновяването на трансатлантическите отношения. Г-н Стойнев приветства победата на Джо Байдън и подчерта, че очакванията към администрацията на новоизбрания президент на САЩ са големи и са в посока противодействието на COVID-19 и икономическо възстановяване, които на свой ред биха разкрили възможности за по-силно икономическо сътрудничество между ЕС и САЩ. В допълнение председателят на КЕВКЕФ изтъкна, че завръщането на САЩ в глобалните договори, каквито са Парижкото споразумение, подновяването на ангажиментите към Световната здравна организация както и Плана за действие по Иранската ядрена програма биха намалили натрупаното през последните години междуинституционално напрежение.

Проф. Пенка Петрова: Починахме си лятото, но ситуацията сега е обезпокоителна

Заключителна за Видеоконференцията бе темата за ролята на Европа в света и отговорното ѝ партньорство с Африка. В нейните рамки г-н Стойнев наблегна на нуждата от изграждане на партньорство със съседния на Европа континент. Трябва да концентрираме усилията си върху партньорство, което гарантира устойчив модел на растеж, подобрена бизнес среда и инвестиционен климат. От съществено значение е да разрешаваме конфликти, да изкореняваме бедността, да намалим неравенствата и да гарантираме свободна и справедлива търговия, заяви председателят на КЕВКЕФ.

Като добър пример в тази посока той даде съвместната инициатива на Европейската инвестиционна банка и Африканската банка за развитие – Boost Africa. В заключение г-н Стойнев наблегна на общите усилия, които трябва да положат двата съюза, за да подсигурят развитието на партньорството си.

Водещи новини

Още новини