Националният план, отнасящ се за ваксинирането, е приет на днешното заседание на кабинета.
Ваксините, които ще дойдат в страната, ще бъдат тези, които ще пристигнат във всяка една европейска държава", уточни Ангелов. До края на седмицата пък ще бъде оборудвано всичко с хладилници за първата доставка на ваксината на "Пфайзер.
Координационният съвет ще бъде оглавен Красимир Гигов.
Националният план има общ характер, той е един програмен документ, основополагащ за справянето на държавата и осъществяването на всички междуведомствени комуникации за справянето при определена пандемия, каза здравният министър.
При изготвяне на проекта са използвани насоки на Световната здравна организация.
Такива планове ще бъдат разработени, ако страната ни се изправи и пред други пандемии, поясни той.
Ваксините ще бъдат доброволни, подчерта здравният министър. Те ще бъдат безплатни за всички български граждани.
До четвъртък МЗ ще разработи национален план за ваксиниране срещу COVID-19. Tой ще бъде предстaвен на следващото заседание на МС за утвърждаването му.
Основните цели на плана са намаляване на заболеваемостта и броя на засегнатите лица и осигуряване на оптимална възможност за лечение на заболелите, съобщи министър Ангелов.
Министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, председателят на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски и изпълнителният директор на „Пирогов“ проф. Асен Балтов представиха Националния план на България за готовност при пандемия. Това стана на извънреден брифинг в Министерския съвет, на който присъства и главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Към настоящия момент, отпуснатата сума, до момента за борба с коронавируса, минава 2 млрд. лв. Като само сумата за служители на първа линия, вече достига 80 млн. на месец, ако така продължават тенденциите, в началото на януари да надминем 100 млн. на месец, съобщи проф. Ангелов.