Ветото на президента върху промените в Изборния кодекс не успя да пробие мнозинството в Народното събрание. Измененията бяха потвърдени от 124 депутати. Ветото пък бе подкрепено от БСП и ДПС и част от нечленуващите в парламентарна група депутати.
Президентът обяви в специално обръщение в края на септември, че връща за повторно гласуване новите изменения в Изборния кодекс. Той смята, че има липса на предвидимост относно машинното гласуване.
"През миналата година законодателят постанови изисквания за изцяло машинно гласуване за президентски и парламентарни избори. С последните промени се позволява едновременното въвеждане на машинен и хартиен вот и ръчното им броене, което обезсмисля машинното гласуване", се казва в мотивите на Радев.
Президентът видя проблем и относно работата на "Информационно обслужване". Според него "законодателят лишава ЦИК от възможността да определи изпълнител за компютърната обработка на гласувалите и данните от гласуването като изцяло вменява тези дейности на „Информационно обслужване“ АД, пренебрегвайки редица разпоредби за конкурсното начало в стопанската дейност и предотвратяване на злоупотребата с монополизма и нелоялната конкуренция".
От ГЕРБ отново заявиха, че няма как да се заложи само на машинно гласуване, защото то ще затрудни известна част от избирателите. По думите на изказващите се от управляващите е добре гражданите да имат право на избор, като се остави и хартиената бюлетина.
Опозицията настоя, че въвеждането на изцяло машинно гласуване е желание на избирателите, сред които са и тези на протестите.