ГЕРБ за Доклада на ЕК за България: Той е обективен, коректен и отчита постигнатите резултати

share

Комисията акценира върху спазването на върховенството на правото в ЕС. Докладът посочва, че в страната ни са повдигнати обвинения за корупция и са преследвани знакови лица. ЕК оценява усилията на правителството в борбата с корупцията. Това заяви председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова на брифинг на ПП ГЕРБ след представянето на доклада за общото състояние на върховенството на закона в ЕС, предаде репортер на Novini.bg.

Тя изтъкна, че правителството потвърждава поетия ангажимент да гарантира върховенството на правото и закона и участва активно в диалога за него.

Депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова отбеляза, че докладът дава оценка не само на българското правителство, но и на цялата държава. "Докладът е обективен, коректен и отчита постигнатите резултати. Обърнато е внимание на темата с изменение на Конституцията", допълни тя.

ЕК публикува първия Доклад за върховенството на закона в ЕС

"ЕК акцентира, че има много добро сътрудничество между българската държава, правителството и Народното събрание, което чрез своя председател Цвета Караянчева изпрати писмо до Венецианската комисия, че се подготвят промени в конституцията, които да гарантират на българските граждани, че ще има още по-голяма независимост в съдебната система", коментира Атанасова.

"Отново се подчертава, че има добро взаимодействие между органите на съдебната и изпълнителната власт по отношение на корупцията и че се  преследват лица, които заемат висши държавни длъжности. За първи път са повдигнати обвинения и  наложени мерки за неотклонение на действащи политици, министри, зам.-министри. Отбелязано е също, че много добре работи и функционира КПКОНПИ и само до 2019 г. е запорирано имущество на стойност 3 милиарда лева", заяви още Дариткова.

Евродепутатът Емил Радев изтъкна, че докладът е обективен и положителен. "България предприема промени в Конституцията, които се стиковат със становищата на Венецианската комисия. ЕК констатира, че българското законодателство предоставя нормативна уредба, която гарантира свободата на словото", посочи той. "Има критика обаче, че не всички медии са с ясни собственици като препоръката е този факт да се изчисти и да станат ясни кои са те", добави той.

Радев изтъкна и положителната оценка на ЕК за работата на главния прокурор и ползотворното сътрудничество с международните правови институции. "В контекста за сътрудничество с ЕК са разработени и промени в конституцията на България, които се стиковат с Венецианската комисия и ГРЕКО"

"ЕК ни призовава да продължим по пътя си и разследването на корупцията по високите етажи на властта. Трябва да вървим по пътя по затвърждаване на върховенството на закона в страната. Оценката за България е положителна и ние трябва да следваме рамката на ЕК за върховенството на закона", подчерта евродепутатът.

Водещи новини

Още новини