Извънредното положение няма да бъде удължавано, за да може обществото да се адаптира в новата обстановка. Но тук по-важният въпрос е какво ще правим след COVID-19? Какво ще стане с държавата, с икономиката? Това заяви в сутрешния блок на Нова телевизия министърът на отбраната и вицепремиер Красимир Каракачанов.
,,Правителството е длъжно да мисли за новата ситуация, която настъпва, а парламентът да предприе необходимата законодателна инициатива'', каза още той.
,,Българската икономика ще търпи щети поне още една година, особено в сферата на туризма. Ето защо ние от ВМРО предлагаме мерки, с които да го подпомогнем, защото това са 12% от БВП. Едно такова наше предложение е въвеждането на ваучери за почивка за всички хора, които са работили и са се осигурявали в последните 12 месеца'', обясни министър Каракачанов.
На въпрос за намаляването на ДДС вицепремиерът отвърна, че не може държавата да бъде само касиер и само да прибира, но трябва и да помага в такива ситуации като днешната.
,,Държави като Гърция, Испания, Турция, Италия обмислят подобни неща. Там най-вероятно ще има промени в някои регламенти, макар и временно'', посочи той.
,,Такава позиция за прекрояване на мярката 60/40 не сме изразявали. Дали работи пълноценно или не, тепърва ще видим'', заяви Красимир Каракачанов.
Според вицепремиера е парадоксално държава, която е хранила Източна Европа още от 30-те години на миналия век, да внася 80% от плодовете и зеленчуците. Той смята, че има начин вносът от трети страни да бъде временно ограничен, когато е сезонът на продукцията у нас. Идеята е да се стимулира родното производство.
,,Причината днес България да е с под седем милиона население, а преди 30 години да беше почти девет милиона е в това, че не мислим как да защитим българското производство, не се провежда адекватна демографска политика, региони в България масово се циганизират или обезлюдяват... всичко е оставено на самотек и ето го резултата – за 30 години сме с два милиона по-малко'', допълни в заключение той.