Работодателят няма право да отказва платен годишен отпуск на 6 групи уязвими хора. Това каза председателят на социалната комисия в парламента и депутат от ДПС Хасан Адемов по време на обсъждането на Закона за мерките по време на извънредно положение.
Няма по-надежден и по-ефективен начин от социалната изолация да се справим с този проблем. Тази идея минава през почти по-голямата част от текстовете на законопроекта. Другият принцип е, че всички мерки минават през законодателни решения. Нашият председател г-н Карадайъ миналата седмица, когато се установяваше извънредното положение, заяви, че дори и в условия на извънредно положение, парламентът е конституционния орган и България продължава да бъде парламентарна република. Това означава, че всички законодателни решения минават през Народното събрание, допълни Адемов.
По думите му общата философия на законопроекта е разположено в полето на солидарността. Тъкмо в полето на солидарността трябва да се споделя отговорността между държавата и нейните институции, като започнем от фондовете на ДОО, от НЗОК, минем през държавния бюджет и не на последно място през европейската солидарност, да търсим споделяне на отговорност между държавата, работодатели, работници и служители и европейска солидарност, изтъкна Адемов.
Председателят на социалната комисия уточни, че когато става въпрос работодателят да възложи ползването на платения годишен отпуск, има и реципрочна мярка. Тя е за бременните и напреднал стадий инвитро. Реципрочната мярка е за шест групи уязвими лица, които в условия на криза могат да поискат от работодателя ползването на платен годишен отпуск и той няма право да им откажа. Аз си позволявам да предложа към тази мярка и работниците и служителите, които са на възраст над 60 години. Те са уязвимата група и биха могли да се възползват от това право да ползват платен годишен отпуск, посочи Хасен Адемов.
По думите му най-важното решение е за компенсиране доходите на работниците и служителите. Обезщетенията при преустановяване на работа. Едната хипотеза, когато предприятието е в списъка. Тук не е отбелязано, но трябва да се отбележи кои са дейностите и предприятията, които ще бъдат затворени. Когато това е така, законопроектът предлага работници и служители да имат право на обезщетение 50 % от брутната работна заплата, каза още Адемов, като добави, че според него няма нужда от този текст и посочи, че другият подход е да се компенсират с 60%.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?