Държавата е пред огромно изпитание - на здравната система, бизнеса и гражданите. Днес трябва да мислим за България след коронавируса. Само с ограничения, забрани и глоби не можем да излезем от тази криза като пълноценно обществото и работеща икономика. Задължителен е комплекс от мерки. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата с ръководствата на национално представителните работодателски организации в страната.
"Трябва да подкрепим хората, които губят работата си и поминъка си. Това е неотложна мярка. Във всички държави е въведен пакет от мерки, знам, че средствата са ограничени. Призовавам правителството да преоцени финансите. Здравето на българския бизнес не може да чака. Бизнесът и държавата трябва да си протегнат ръка", каза още държавният глава.
"Вие най-добре познавате проблемите на бизнеса. Вашият експертен глас трябва да бъде чут", каза президентът Радев.
"Световната и европейската икономика бяха в недобро здраве и преди пандемията. В много по-голяма степен ще се отрази на икономиката всичко, което става", разкри пред Радев председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
"Насажда се мнение, че само фризьорски салони и ресторанти са засегнати. Това не е вярно – структурни предприятия са засегнати", допълни държавният глава.
"Трябват компетентни програми. В извънредното законодателство може да се помисли за промени на лимитите на обществените поръчки. Това ще осигури живота на малките компании", коментира Радосвет Радев, председател на Българската стопанска камара.
"Ако има начин да се осигурят плащанията към всички строителни фирми в България. Важно е страната да се справи след коронавиурса. Трябва да бъдат разсрочени и някои плащания, а банките да не бъдат толкова строги при лихвите. Ще направим всичко, което е възможно да запазим финансовите възможности на нашите служители. Ще издържим", заяви представителя на КРИБ и председател на УС на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев.
Председателят на Българска търговско-промишлена палата Цветан Симеонов смята, че има застой в бизнеса. "Ще осигури обслужване на фирмите за движение на стоките", разкри Сименов.
Кънчо Стойчев - заместник-председател на УС на АИКБ допълни по темата: "В кризисен процес сме. Това не е първият грип – независимо от глобалната реакция. Стандартът на хората ще върви надолу – трябва да омекотим удара. Ситуацията за бизнеса се промени за 24 часа", заяви Стойчев.
"16-17 % от БВП на страната е спрян – това е сектора на туризма. Годината ще нулева за туризма", завърши заместник-председател на УС на АИКБ.
Припомняме, че заради бързото разпространение на коронавируса у нас е въведено извънредно положение. Общият брой на заразените в България вече става 52. Два от случаите са смъртни.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?