Подобни инициативи могат да спомагат за свързаността между Централна и Източна Европа – дигитална, транспортна, газова. Това каза председателят на Евро-атлантическия център за сигурност Цветан Цветанов при откриването на конференция на тема "Инициативата "Три морета": свързаност, конкурентноспособност и сигурност", предаде репортер на Novini.bg.
Инициативата "Три морета" е политически проект на 12 европейски държави: България, Австрия, Хърватска, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения. Председателстващ тази година ще е Естония.
Инициативата се развива като прагматична платформа за сътрудничество с основен фокус развитие на сътрудничеството в търговско-икономическата област, задълбочаване на интеграцията на страните от региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море и създаване на по-голяма свързаност между тях по линията Север–Юг в областта на енергетиката, транспорта, комуникациите, информационните технологии, бизнеса.
България участва в инициативата с три проекта: възстановяване на жп линията Русе-Варна, изграждането на тунела под прохода Петрохан и разширяването на газовото хранилище в Чирен.
Цветанов отбеляза, че САЩ подкрепят инициативата, като ще участват в създадения през 2019 година фонд с вноска до 1 млрд. долара. Това дава възможност всяка една от 12-те страни да осъзнае важността за тяхната реципрочна вноска, която трябва да направят, за да можем да отворим възможностите за други инвестиционни намерения, които биха могли да реализират както компании, така и фондове, и банковият сектор, посочи председателят на Евро-атлантическия център за сигурност.
След 2019 година "Триморието" вече преминава в един следващ етап – освен политическите намерения и послания, лансирани в периода 2016-2019 година, вече се говори за инвестиционния фонд и за реалните действия, които трябва да бъдат предприети, за да говорим и за реалната добавена стойност към икономиката, развитието, просперитета и свързаността на страните от Централна и Източна Европа с цялостната обединена и силна Европа, заяви Цветанов.
Той каза, че на конференция в САЩ преди месец представители на страни от Западните Балкани са проявили интерес към инциативата. Това е процес, който ще бъде развиван впоследствие и ще могат да бъдат търсени допълнителни страни, които да бъдат присъединени, добави Цветан Цветанов.
Основно предизвикателство е как да обясним, че това не е конкурентна инициатива на Европейския съюз. Всяка една инициатива на политическо ниво няма как да бъде успешна без подкрепата на изпълнителната власт. С влизането на инициативата "Три морета" в новата фаза трябва да бъде привлечена изпълнителната власт, за да можем да бъдем много по-полезни и продуктивни, заяви председателят на Евро-атлантическия център за сигурност.
САЩ могат да осигурят до 1 млрд. долара за газовата свързаност. Всички знаем за зависимостта на Югоизточна и Централна Европа от единствения източник на газ Русия. Точно затова с диверсификацията, с реални иницитиви можем да дадем отпор на това влиение, което понякога се използва чисто политически, каза още Цветан Цветанов.