Президентът Румен Радев проведе дебати за промени в Конституцията с представители на неправителствени организации и професионални сдружения на магистрати.
Участие в дискусията в Президентството взеха много експерти от неправителствения сектор. Сред тях са представители на Съюз на юристите в България, Съюз на съдиите, Фондация "Отворено общество", "Правосъдие за всеки" и др., предаде репортер на Novini.bg.
"Какво не са тези консултации - те не обслужват политически партии, избори, не са новото предизвикателство пред мандата на главния прокурор. Ако неговата кауза е обективна и независима прокуратурата може да се възползва от тях. Консултациите целят това", уточни преди началото на дебатите президентът.
"Една прокуратура може да се самоунищожи, ако не води ефективна борба с корупцията и не преследва с еднакво всички олигарси. Консултациите не са безполезно упражнение без тема - аз дадох рационални предложения. На новия главния прокурор и председателя на КПКОНПИ трябва да се даде възможност да работят спокойно. Задачата на Иван Гешев е да убеди обществото, че ще брани закона, а не управляващите. Пред председателя на КПКОНПИ стои предизвикателството да превърне този орган от пасивен в истински ефективен орган за борба с корупцията по високите етажи. Това са изключително трудни задачи, в страна, в която корупцията е държавна политика", каза още Радев.
Президентът подчерта, че днешните консултации не са публичен линч над новия главен прокурор и над новия председател на КПКОНПИ.
"Промяната е належаща и може да стане по два начина – чрез диалог и чуваемост между институциите или под натиска на улицата", разкри президентът Радев.
"Ще предложа по силата на тази Конституция промени. За мен е важно това предложение да има широка обществена основа. Явно обществото излиза от апатията и от страха си. Обществото има енергия за промяна", коментира Румен Радев.
"Няма чуваемост на проблемите от години. Нещата в съдебната система се влошават във всички аспекти", заявиха от Съюза на юристите.
"Не може инспектората към съдебната власт да се определя от НС", заяви Владимир Славов от Съюза на юристите.
"Шест пъти е променяна Конституцията и пет от тях все в частта за съдебната власт. Насочването и фокусирането на обществото към прокуратурата, не се отразява добре на гилдията. Мястото на прокуратурата е в съдебната система и това е най-голямата гаранция за независимост", коментира Евгени Иванов от Асоциацията на прокурорите. Той призова да не се отваря Кутията на Пандора.